Aktualności

Postawa ciała – jak o nią dbać?

Wadliwa lub niewłaściwa postawa ciała jest przyczyną wielu dolegliwości bólowych, a czasami również dysfunkcji.

Postawa jest zasadniczo pozycją ciała w przestrzeni, wzajemnym stosunkiem części ciała — głowy, tułowia i kończyn. Przekazuje ona niewerbalną mowę ciała, odzwierciedlając poczucie własnej wartości i nastawienie psychiczne. Optymalna lub właściwa postawa ciała to stan równowagi mięśniowo-szkieletowej, który chroni struktury wspierające ciało przed urazem lub postępującą deformacją, zarówno podczas pracy, jak i odpoczynku. Polega na ustawieniu stawów w taki sposób, aby zapewnić jak najmniejsze obciążenie ciała. I odwrotnie, wadliwa postawa zwiększa obciążenie stawów. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Ekstrakcja korzeni zęba

Rola kręgosłupa we właściwej postawie ciała

Obserwując ludzki kręgosłup można zaobserwować na nim różne krzywizny: lordozę szyjną, kifozę piersiową, lordozę lędźwiową, itd. Dzięki tym fizjologicznych krzywiznom, kręgosłup jest odporny na stres i wstrząsy. Jednakże ograniczona aktywność fizyczna, siedzący tryb życia, nadwaga, która odpowiada również za przeciążenie układu sercowo-naczyniowego, układ oddechowy, kostno-stawowy i mięśniowy – mogą przyczyniać się do nieprawidłowej postawy ciała.

Szeroko rozumiane wady postawy we współczesnym społeczeństwie stanowią bardzo duży problem medyczny (diagnostyka i leczenie), jak i społecznych, prowadzą do wielu zaburzeń w organizmie.  Powodem tego jest obciążenie przenoszone z miednicy i kończyn dolnych przez kręgosłup na kręgosłup

kończyn górnych, tułowia i głowy. Niestety wady postawy są dopiero początkiem innych poważnych zaburzeń organizmu, a także chorób zwyrodnieniowych i nerwowo-mięśniowych. W wielu przypadkach, wymienione powyżej skutki zniechęcają do zmiany nawyków, a ludzie wolą sięgać po środki farmakologiczne niż udać się do fizjoterapeuty. To duży błąd! Należy eliminować zarówno skutki, jak i przyczynę!

Kręgosłup człowieka pełni 3 bardzo ważne funkcje zwane: wspierającą, amortyzującą i kinetyczną.  Bierze bezpośredni udział w niemal każdym ruchu ciała, dzięki połączeniu kręgosłupa z głową i miednicą. Dlatego tak ważne jest, aby mieć kompleksowe podejście do pacjenta przez odpowiednio wykwalifikowaną osobę – fizjoterapeutę.

Niewłaściwa postawa ciała – przyczyny

Przyczyny wad postawy można podzielić na dwie kategorie: pozycyjne i strukturalne. Przyczyny strukturalne to zasadniczo trwałe deformacje anatomiczne, których nie można skorygować za pomocą leczenia zachowawczego. Jednak niektóre nierówności długości nóg oraz niektóre problemy z kostkami i stopami można skorygować zachowawczo. Natomiast pozycyjne przyczyny złej postawy obejmują:

  • zły nawyk posturalny – z jakiegokolwiek powodu osoba nie utrzymuje prawidłowej postawy,
  • czynniki psychologiczne, zwłaszcza samoocena,
  • normalne procesy rozwojowe i degeneracyjne,
  • ból prowadzący do postawy obronnej i unikowej mięśni,
  • brak równowagi mięśniowej, skurcz lub przykurcz,
  • hipermobilność lub hipomobilność stawów,
  • ogólne osłabienie ciała,
  • nadwaga.

Niewłaściwa postawa ciała, czyli jaka?

Dysfunkcja postawy lub „zła” postawa to sytuacja, w której nasz kręgosłup jest ułożony w nienaturalnych pozycjach, w których krzywizny są uwydatnione, co powoduje, że stawy, mięśnie i kręgi znajdują się w niewłaściwych pozycjach.

Bolesne stany związane ze złą postawą są tak powszechne, że większość ludzi ma pewną wiedzę z pierwszej ręki na temat tych problemów. Ból krzyża jest najczęstszą dolegliwością, ale badania pokazują, że ból szyi, ramion i ramion staje się coraz bardziej powszechny w wyniku dysfunkcji postawy. Objawy dysfunkcji postawy mogą obejmować bolesne i widoczne objawy.

FIZJOTERAPIA POZNAŃ

MASAŻ POZNAŃ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *