Stomatologia

Ekstrakcja korzeni zęba

Wielu dentystów samodzielnie usuwa korzenie. Niektóre korzenie będą trudniejsze do usunięcia, a Twój dentysta może skierować Cię do innego specjalisty w celu wykonania tych ekstrakcji. Z reguły usunięcie korzeni zęba jest dla dentysty bardzo prostą procedurą i nie powinno Cię to martwić. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się jak wygląda ekstrakcja korzeni zęba i jak się do niej przygotować.

Przeczytaj również: Korony tymczasowe – co to za rozwiązanie?

Ekstrakcja zębów brzmi dla wielu pacjentów jako wyrok. Myślą o tym procesie, jak o sytuacji, z której nie ma już żadnego rozsądnego wyjścia. Jednakże po zagojeniu się rany, możliwe jest wykonanie uzupełnienia protetycznego w ramach usług Implanty Poznań oraz Protezy Poznań. Uprzednio jednak specjalista musi przeprowadzić badania diagnostyczne, które potwierdzą, że stan tkanki kostnej pacjenta pozwala na przeprowadzenie zabiegu implantacji. W przeciwnym razie konieczna będzie odbudowa kości.

Ekstrakcja korzeni zęba – przebieg

Jeżeli resztki korzenia zęba pozostają w wyniku niepełnej wcześniejszej ekstrakcji, usunięcie tego pozostałego korzenia dokonuje się biorąc pod uwagę kilka następujących po sobie kroków.

 Przed rozpoczęciem ekstrakcji korzeni zęba, specjalista poda Ci znieczulenie miejscowe w celu odrętwienia okolicy lub, jeśli zbytnio niepokoisz się zabiegiem, może podać dodatkowo środek przeciwbólowy albo znieczulenie ogólne. Następnie dentysta wykona nacięcie wzdłuż linii dziąseł, tworząc tak zwany „płatek chirurgiczny”. Ten płat tkanki pozwali mu na dostęp do kości wzdłuż boku szczęki, który otacza korzeń zęba.

Po utworzeniu płata dentysta użyje chirurgicznej rękojeści, przy pomocy której zapewni sobie dostęp do resztkowego korzenia w celu ekstrakcji. Jednakże, jeśli resztkowy korzeń nie może zostać wydobyty w całości, może być konieczne podzielenie go na segmenty (mniejsze części) w celu jego usunięcia.

Po podzieleniu na segmenty dentysta prawdopodobnie będzie musiał „kołysać” korzeń tam i z powrotem, aby ułatwić jego usunięcie. Odbywa się to za pomocą pary kleszczyków. Ponieważ kość w naszych szczękach jest miękka, ten delikatny ruch kołysania faktycznie lekko ściska kość, dzięki czemu korzeń można usunąć bez użycia nadmiernej siły. Ostateczne usunięcie odbywa się zwykle za pomocą szczypiec[1].

Po usunięciu korzenia zęba i w zależności od dalszych kroków w zakresie pielęgnacji, dentysta może przeprowadzić przeszczep zębodołu, aby zapobiec zanikowi kości, która rozpoczyna się raczej natychmiast po utracie zęba.

Po ekstrakcji korzeni zęba pacjent powinien spodziewać się pewnego bólu i obrzęku, a przez kilka dni będzie potrzebował środków przeciwbólowych. Możesz również potrzebować antybiotyków, które zostaną przepisane.  Ból i obrzęk powinny zwiększyć się następnego ranka i ustąpić w ciągu 7 do 10 dni.

Kiedy przeprowadza się ekstrakcję korzeni zęba?

Usunięcie korzeni zębów można zalecić w przypadku:

  1. Pacjentów, u których zepsuty ząb odłamał się we fragmentach. W niektórych przypadkach prosta ekstrakcja może prowadzić do operacji, jeśli ząb stał się słaby i kruchy. Oznaczałoby to usuwanie zepsutych części po kawałku.
  2. Pacjentów z zębami zatrzymanymi, gdzie większość korony i jej pozostałych części pozostaje schowana poniżej linii dziąseł.
  3. Pacjentów z zakrzywionymi korzeniami zębowymi.

Pacjenci, którzy doznali urazu lub urazu zębów również mogą zostać zakwalifikowani do zabiegu, zwłaszcza jeśli zdjęcie RTG wykazało segmentację lub nacięcie części korzenia zębowego.


[1] Seth Delpachitra, Anton Sklavos, Ricky Kumar, Principles of Dentoalveolar Extractions, John Wiley & Sons 2021, s. 123-127

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *