Próchnica korzeniowa - jak to leczyć?
Aktualności

Próchnica korzeniowa – diagnoza, leczenie i zapobieganie

Próchnica korzeniowa stanowi poważne wyzwanie dla zdrowia jamy ustnej, zwłaszcza u osób w późniejszym wieku. Ten rodzaj próchnicy dotyka korzenie zębów, często prowadząc do dyskomfortu i problemów z funkcją układu żucia. Zrozumienie diagnozy, skutecznego leczenia oraz skutecznych metod zapobiegania jest kluczowe dla utrzymania zdrowych korzeni zębów przez długie lata.

Przeczytaj również: Leczenie próchnicy – od zalążków do zaawansowanych przypadków

Próchnica korzeniowa. Kiedy zaczyna się problem?

Diagnoza próchnicy korzeniowej często zaczyna się od dokładnego badania klinicznego przeprowadzanego przez stomatologa. Najczęściej dotyczy ona obszarów, które stały się odsłonięte w wyniku recesji dziąseł, ułamanych koron czy stanów zapalnych wokół korzeni. Dodatkowo, nowoczesne metody diagnostyczne, takie jak zdjęcia rentgenowskie i tomografia komputerowa, umożliwiają precyzyjne określenie rozległości próchnicy i ewentualnych zmian w strukturze korzeni zębów.

Próchnica korzeniowa – leczenie

Skuteczne leczenie próchnicy korzeniowej wymaga indywidualnego podejścia do każdego przypadku. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, dostępnych opcji leczenia i ogólnego stanu zdrowia pacjenta, stomatolog może zalecić jedną z poniższych metod:

  1. Leczenie zachowawcze. W przypadkach wczesnych zmian próchniczych, leczenie może obejmować usunięcie zmienionego tkankowo obszaru i zabezpieczenie go wypełnieniem korzeniowym.
  2. Leczenie endodontyczne. Jeśli próchnica zaawansuje na tyle, że dotyka miazgę zęba, konieczne może być przeprowadzenie leczenia endodontycznego, czyli popularnie nazywanego leczeniem kanałowym. Podczas tego zabiegu, zainfekowana miazga zostaje usunięta, a kanały korzeniowe są oczyszczane, zdezynfekowane i wypełniane specjalnym materiałem.
  3. Chirurgiczne metody leczenia. W przypadkach bardziej skomplikowanych, takich jak zakażenia wokół korzeni czy poważne uszkodzenia struktury korzeniowej, może być konieczne przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych, takich jak apikotomia czy chirurgiczne leczenie kanałów korzeniowych.

Zapobieganie próchnicy korzeniowej. Klucz do długotrwałego zdrowia jamy ustnej

Zapobieganie próchnicy korzeniowej jest równie ważne, co jej leczenie. Systematyczne wizyty u stomatologa pozwalają na wczesne wykrywanie i leczenie próchnicy korzeniowej, zanim ta stanie się bardziej zaawansowana. Skrupulatna higiena, w tym regularne mycie zębów, nitkowanie i używanie płynów do płukania jamy ustnej, jest kluczowa w zapobieganiu próchnicy korzeniowej. Unikanie urazów jamy ustnej, zwłaszcza tych, które mogą prowadzić do pęknięć lub złamań zębów, pomaga w zachowaniu zdrowia korzeni zębów.

Ograniczenie spożycia cukrów i kwasów, które mogą przyczynić się do procesu demineralizacji szkliwa, jest ważne dla zdrowia zębów i korzeni.

Podsumowanie

Próchnica korzeniowa to poważne zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej, ale z odpowiednią diagnozą, skutecznym leczeniem i systematyczną profilaktyką, można skutecznie zabezpieczyć korzenie zębów przed utratą zdrowia. Długoterminowa opieka nad zdrowiem korzeni zębów wymaga współpracy pacjenta z lekarzem stomatologiem oraz podejścia opartego na prewencji i wczesnym interwencji. Odpowiedzialne dbanie o zdrowie jamy ustnej to klucz do utrzymania zdrowych zębów na długie lata.

Stomatolog Poznań

Kontakt Klinika Stomatologiczna Stankowscy-Białach

518 327 667

Pon. – Pt.: 8:00 – 20:00

61 653 38 02

Pon. – Pt.: 8:00 – 20:00

E-mail: rejestracja@stankowscybialach.pl

Adres ul. Pilska 15, 61-045 Poznań

(wejście od ul. Mogileńskiej)

Godziny otwarcia: 8:00 – 20:00, Poniedziałek – Piątek

Stomatolog Szczecin

Sanadent Specjalistyczna Praktyka Implantologiczna

660 416 444

71-123 Szczecin, ul. Witkiewicza 45c

E-mail: biuro@sanadent.pl

Strona internetowa: www.sanadent.pl

Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek: 9 -18, sobota: po uzgodnieniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *