Bez kategorii

Fizjoterapia w schorzeniach neurologicznych, takich jak udar mózgu

Udar mózgu stanowi jedno z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych współczesności, niosąc za sobą długotrwałe konsekwencje dla pacjentów. W procesie rehabilitacji po udarze mózgu, fizjoterapia Poznań odgrywa niezastąpioną rolę w przywracaniu pacjentom utraconych umiejętności ruchowych i poprawianiu jakości życia. W niniejszym artykule omówimy istotną rolę fizjoterapii w procesie rehabilitacji pacjentów po udarze mózgu oraz przedstawimy skuteczne terapie i ćwiczenia.

Przeczytaj również: Rehabilitacja pooperacyjna: Kluczowe etapy powrotu do sprawności

Udar mózgu – przyczyny i objawy

Udar mózgu, znany również jako udar apoplektyczny lub udar mózgowy, jest nagłym zaburzeniem krążenia krwi w mózgu, co prowadzi do uszkodzenia tkanek mózgowych. Istnieją dwa główne rodzaje udarów mózgu: udar niedokrwienny i udar krwotoczny, z których każdy ma różne przyczyny i objawy.

 1. Udar niedokrwienny. To najczęstsza forma udaru mózgu, stanowiąca około 80-85% przypadków. Powstaje, gdy przepływ krwi do części mózgu zostaje zahamowany, zwykle przez skrzep krwi blokujący tętnicę. Przyczyny tego rodzaju udaru mogą obejmować miażdżycę, zakrzepy krwi, migotanie przedsionków (arytmia serca), choroby serca i inne czynniki związane z zaburzeniami krążenia.
 2. Udar krwotoczny. Ten rodzaj udaru występuje, gdy naczynie krwionośne w mózgu pęka, co prowadzi do wycieku krwi do tkanki mózgowej. Przyczyną udaru krwotocznego może być nadciśnienie tętnicze, uszkodzenie naczyń krwionośnych, urazy głowy lub obecność tętniaka (pękanie naczynia krwionośnego).

Objawy udaru mózgu:

Objawy udaru mózgu mogą być różnorodne i zależą od obszaru mózgu, który jest dotknięty. Warto zapamiętać tzw. skrót FAST, który jest użytecznym narzędziem do rozpoznawania udaru:

 • F (Face – Twarz): Nagłe uczucie osłabienia lub drętwienia w jednej połowie twarzy. Niedomagania te mogą wpłynąć na usta, policzek lub oko.
 • A (Arms – Ramiona): Nagła słabość lub utrata siły w jednym ramieniu. Osoba może mieć trudności z podniesieniem obiektu lub utrzymaniem równowagi.
 • S (Speech – Mowa): Nagłe trudności w mówieniu lub zrozumieniu mowy. Osoba może mówić niewyraźnie lub mieć problem z formułowaniem zdań.
 • T (Time – Czas): Czas ma ogromne znaczenie w przypadku udaru mózgu. Jeśli zauważysz którekolwiek z tych objawów, niezwłocznie wezwij pogotowie ratunkowe.

Inne możliwe objawy udaru mózgu obejmują:

 • Nagłe zaburzenia widzenia w jednym lub obu oczach.
 • Problemy z chodzeniem, utrata równowagi lub koordynacji.
 • Nagłe, silne bóle głowy bez wyraźnej przyczyny.

Udar mózgu – rola fizjoterapii

Fizjoterapia Poznań stanowi kluczowy element kompleksowego planu rehabilitacji po udarze mózgu. Zadaniem fizjoterapeuty jest dostosowanie terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta, uwzględniając obszar mózgu, który uległ uszkodzeniu, oraz stopień upośledzenia funkcji ruchowych. Fizjoterapia skupia się na przywracaniu zdolności ruchowych, takich jak chodzenie, unikanie asymetrii ruchu oraz poprawianie równowagi i koordynacji. Terapeuci stosują różnorodne ćwiczenia i techniki, aby wzmocnić osłabione mięśnie i przywrócić ich pełną funkcję.

Pacjenci po udarze mózgu często borykają się z problemami z koordynacją ruchową. Fizjoterapia koncentruje się na poprawie tej zdolności, aby umożliwić pacjentom wykonywanie codziennych czynności. Fizjoterapeuci uczą pacjentów strategii przystosowania się do ewentualnych trudności związanych z utratą funkcji ruchowych. Na przykład poprzez naukę chodzenia z pomocą chodzika.

Skuteczne terapie i ćwiczenia

W procesie rehabilitacji po udarze mózgu wykorzystuje się różnorodne techniki i ćwiczenia, dostosowując je do indywidualnych potrzeb pacjenta. Niektóre z efektywnych terapii i ćwiczeń obejmują:

 1. Terapia lustrzana. Polega na symulowaniu ruchów zdrowej kończyny, aby stymulować mózg do aktywacji uszkodzonych obszarów i wspomagać poprawę koordynacji.
 2. Ćwiczenia na równowagę. Pacjenci uczą się utrzymywania równowagi poprzez specjalne ćwiczenia, które zmniejszają ryzyko upadków.
 3. PNF. Technika ta wykorzystuje sekwencje ruchów, aby stymulować współpracę między różnymi grupami mięśniowymi, co może poprawić kontrolę ruchową.
 4. Terapia ruchem indukowanym przez odblokowanie Pacjent jest zachęcany do wykonywania ruchów przy użyciu zdrowej kończyny, co ma na celu stymulację i odblokowanie funkcji osłabionej strony ciała.

Podsumowanie

Fizjoterapia Poznań odgrywa kluczową rolę w procesie rehabilitacji pacjentów po udarze mózgu. Pomaga im powrócić do zdolności ruchowych i poprawić jakość życia. Skuteczne terapie i ćwiczenia, takie jak terapia lustrzana, ćwiczenia na równowagę, PNF oraz terapia ruchem indukowanym przez odblokowanie, są dostosowywane do indywidualnych potrzeb pacjenta, wspierając go w powrocie do pełnej funkcjonalności. Współpraca pacjenta z fizjoterapeutą jest kluczowa dla osiągnięcia najlepszych rezultatów i przekształcenia procesu rehabilitacji po udarze mózgu w drogę do poprawy i zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *