Piaskowanie zębów
Stomatologia

Skaling i piaskowanie zębów. Kluczowe elementy profilaktyki stomatologicznej

Regularna higiena jamy ustnej to fundament zdrowego uzębienia. Wśród procedur zapewniających utrzymanie zębów w doskonałej kondycji wyróżniają się skaling i piaskowanie. Są to nie tylko zabiegi estetyczne, ale przede wszystkim skuteczne narzędzia profilaktyki stomatologicznej, które pomagają w utrzymaniu zdrowych zębów i dziąseł. W tym artykule przyjrzymy się bliżej skalingowi i piaskowaniu zębów, ich znaczeniu dla zdrowia jamy ustnej oraz korzyściom, jakie niosą dla pacjentów.

Przeczytaj również: Uśmiech dziąsłowy. Estetyka, zdrowie i nowoczesne rozwiązania stomatologiczne

Skaling zębów. Usuwanie kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej

Skaling to procedura, podczas której stomatolog lub higienik stomatologiczny usuwa kamień nazębny i płytkę bakteryjną z powierzchni zębów. Kamień nazębny powstaje z mineralizacji płytki bakteryjnej, a jego usunięcie jest kluczowe dla zapobiegania chorobom przyzębia, jak również dla poprawy ogólnej higieny jamy ustnej.

Przed przystąpieniem do skalingu, lekarz stomatolog ocenia stan zębów i dziąseł, identyfikując obszary wymagające szczególnej uwagi. Za pomocą specjalnych narzędzi, lekarz usuwa kamień nazębny z powierzchni zębów, zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych dla szczoteczki. Po usunięciu kamienia nazębnego, zęby są polerowane, co pomaga wygładzić ich powierzchnię i zmniejszyć ryzyko ponownego osadzania się płytki bakteryjnej.

Piaskowanie zębów. Skuteczne oczyszczanie i wybielanie

Piaskowanie zębów Poznań to procedura polegająca na aplikacji strumienia powietrza z mikroskopijnymi kawałkami proszku (najczęściej zawierającego sód lub sodę oczyszczoną) na powierzchnię zębów. To skuteczna metoda zarówno oczyszczania, jak i delikatnego wybielania zębów.

Piaskowanie zębów – jak wygląda procedura?

Pacjent jest starannie przygotowywany do procedury piaskowania. Często stosuje się specjalne okulary ochronne i maskę, aby zabezpieczyć oczy i układ oddechowy. Specjalistyczne urządzenie wytwarza strumień powietrza z mikroskopijnymi kawałkami proszku, który jest skierowany na powierzchnię zębów.

Piaskowanie skutecznie usuwa plamy spowodowane spożyciem kawy, herbaty, czerwonego wina oraz odciski nikotynowe. Drobinki proszku mogą delikatnie wybielać powierzchnię zębów, nadając im świeżość i blask.

Piaskowanie zębów i skaling – korzyści

  • Zapobieganie chorobom przyzębia. Usuwanie kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej pomaga w zapobieganiu chorobom przyzębia, takim jak zapalenie dziąseł czy paradontoza.
  • Poprawa estetyki uśmiechu. Procedury te przyczyniają się do poprawy estetyki uśmiechu, usuwając przebarwienia i plamy.
  • Zwiększenie komfortu. Regularne skalingi i piaskowania przynoszą uczucie świeżości i czystości, zwiększając komfort pacjenta.
  • Dłuższa trwałość protez. Pacjenci noszący protezy mogą cieszyć się dłuższą trwałością swoich protez po przeprowadzeniu skalingu i piaskowania.

Podsumowanie

Skaling i piaskowanie to nie tylko zabiegi estetyczne, ale przede wszystkim kluczowe elementy profilaktyki stomatologicznej. Pomagają w utrzymaniu zdrowego przyzębia, zapobiegają chorobom dziąseł i zębów, a także poprawiają estetykę uśmiechu. Regularne przeprowadzanie tych procedur, wsparte odpowiednią higieną domową, stanowi solidną podstawę dla zdrowego i pięknego uśmiechu przez wiele lat. Dbałość o profilaktykę stomatologiczną to inwestycja w zdrowie jamy ustnej, która przynosi korzyści pacjentom na różnych płaszczyznach: od komfortu noszenia protez po estetyczny wygląd uzębienia.

Stomatolog Poznań

Kontakt Klinika Stomatologiczna Stankowscy-Białach

518 327 667

Pon. – Pt.: 8:00 – 20:00

61 653 38 02

Pon. – Pt.: 8:00 – 20:00

E-mail: rejestracja@stankowscybialach.pl

Adres ul. Pilska 15, 61-045 Poznań

(wejście od ul. Mogileńskiej)

Godziny otwarcia: 8:00 – 20:00, Poniedziałek – Piątek

Stomatolog Szczecin

Sanadent Specjalistyczna Praktyka Implantologiczna

660 416 444

71-123 Szczecin, ul. Witkiewicza 45c

E-mail: biuro@sanadent.pl

Strona internetowa: www.sanadent.pl

Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek: 9 -18, sobota: po uzgodnieniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *