Stomatologia

Protezy dentystyczne – rodzaje

Wielu pacjentów cierpi z powodu częściowych lub całkowitych ubytków w uzębieniu. Jednakże nie wszyscy spośród nich zdają sobie sprawę, że braki zębowe należy jak najszybciej uzupełniać, aby nie dopuścić do dalszych problemów zdrowotnych w postaci, np. zaniku kości szczęki. Gdy dojdzie do wspomnianego zaniku – konieczna będzie odbudowa kości przed wykonaniem uzupełnienia protetycznego. Protezy dentystyczne Poznań to jeden z rodzajów uzupełnień protetycznych, które służą do odbudowy braków w uzębieniu. Może ona służyć do uzupełniania jednego lub kilku braków zębów, a także jako alternatywa dla mostów lub implantów stomatologicznych. Protezy dentystyczne są często stosowane jako tymczasowe rozwiązanie do czasowego uzupełniania braków zębów. Na wybór protezy zębowej warto poświęcić więcej czasu. Od jej rodzaju i materiałów, z jakich zostanie wykonana, będzie zależało nasze samopoczucie i pewność siebie. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Czym jest emalia zęba?

Jeśli chcesz wykonać uzupełnienie protetyczne, skontaktuj się z kliniką Stankowsy-Białach, która oferuje usługi implantologiczne, protetyczne, a także korony i mosty Poznań!

Protezy dentystyczne – stałe i ruchome

Najpopularniejszym podziałem protez dentystycznych jest podział na protezy zębowe stałe i ruchome. Te pierwsze zastosowanie znajdują w sytuacji całkowitego bezzębia. Jak sama nazwa wskazuje, są one mocowane na stałe. Zaliczają się do nich: korony, mosty, wkłady koronowo-korzeniowe, implanty oraz licówki. Mogą one być wykonane z różnych materiałów, takich jak ceramika, metal lub kompozyt, i są mocowane na stałe za pomocą kleju lub śrub. Protezy stałe są bardziej trwałe i stabilne niż protezy ruchome. Jednakże są też bardziej skomplikowane do wykonania i wymagają więcej czasu na adaptację.

Ruchome uzupełnienia protetyczne to te, które pacjent może samodzielnie założyć i wyjąć. Ze względu na materiał wykonania, można je podzielić na protezy: akrylowe, akronowe, nylonowe oraz szkieletowe. Protezy ruchome są przydatne w uzupełnianiu kilku braków zębów, ale nie są tak trwałe i stabilne jak protezy stałe[1].

Wybór odpowiedniego rodzaju protezy zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, w tym rodzaju i liczby braków zębów, stanu zdrowia jamy ustnej i budżetu.

Protezy – podział ze względu na rodzaj materiału

Protezy zębowe podzielić warto także ze względu na materiał użyty do ich stworzenia. Tak więc wyróżnić można protezy akrylowe, akronowe i nylonowe.

Protezy akrylowe występują zarówno w wersji stałej, jak i ruchomej. Jest to nie tylko najtańsza opcja, ale również refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Z tego powodu to jedna z najczęściej wybieranych protez, szczególnie wśród osób starszych. Protezy akrylowe zaliczają się do uzupełnień śluzówkowych. To oznacza, że większość sił podczas żucia pokarmu przenosi się na błonę śluzową wyściełającą wnętrze jamy ustnej w obrębie żuchwy i szczęki. Dodatkowo akrylowe protezy, ze względu na zawartość monomeru, mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Protezy wykonane z akronu lub nylonu wykazują takie cechy jak elastyczność i wytrzymałość. To powoduje, że prawie niemożliwe jest ich pęknięcie. Różnią się one zdecydowanie od protez akrylowych swoją wagą. Materiały te są lżejsze, a konstrukcja protezy nie zawiera metalowych klamer utrzymujących, które mogą powodować ścieranie szkliwa, a w konsekwencji nawet utratę zębów utrzymujących protezę. Czynniki te sprawiają, że ich użytkowanie jest bardziej komfortowe, a pacjenci szybciej adaptują się do nowego uzupełnienia. Ich zaletą jest również fakt, że nie powodują reakcji alergicznych, są bardziej wytrzymałe i rzadziej się psują.


[1] Alan B. Carr, David T. Brown, Ruchome protezy częściowe, Wydaw. Elsevier Urban & Partner, s. 14

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *