Bez kategorii

Współpraca fizjoterapeuty ze stomatologiem

Współpraca fizjoterapeuty ze stomatologiem może być bardzo pomocna i czasem nawet niezbędna w przypadku pacjentów z zaburzeniami funkcjonowania narządu żucia. Zaburzenia te mogą mieć różne przyczyny: w tym zaburzenia zgryzu, bóle mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych, a także problemy z zębami i dziąsłami.

Stomatolog może zdiagnozować i leczyć wiele problemów stomatologicznych, ale czasami potrzebna jest również pomoc fizjoterapeuty, który może pomóc w poprawie funkcjonowania narządu żucia oraz w zmniejszeniu bólu i innych objawów.

Współpraca między fizjoterapeutą a stomatologiem może obejmować wspólne ustalanie planu leczenia oraz monitorowanie postępów pacjenta. Fizjoterapeuta może również przeprowadzać badania fizjoterapeutyczne, które pomogą zdiagnozować problemy związane z funkcjonowaniem narządu żucia oraz dostosować terapię fizjoterapeutyczną do indywidualnych potrzeb pacjenta. W ten sposób, połączenie wiedzy i doświadczenia stomatologa i fizjoterapeuty może pomóc pacjentowi w szybszym i skuteczniejszym powrocie do zdrowia. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się, na jakich płaszczyznach warto, aby odbywała się współpraca pomiędzy stomatologiem a fizjoterapeutą. 

Przeczytaj również: Czym jest model zniekształcania powięzi i do czego służy?

Fizjoterapia stomatologiczna – owoc współpracy 

Fizjoterapia stomatologiczna, znana jest również jako fizjoterapia jamy ustnej lub fizjoterapia twarzy. To wyspecjalizowana dziedzina fizjoterapii, która koncentruje się na ocenie, diagnostyce i leczeniu schorzeń związanych z jamą ustną, twarzą i szczęką.

Fizjoterapeuci stomatologiczni pracują z osobami, które mają problemy z zębami, dziąsłami, szczękami i innymi strukturami w jamie ustnej i twarzy. Dodatkowo z tymi, które przeszły operację stomatologiczną lub doznały urazu głowy lub szyi.

Celem fizjoterapii stomatologicznej jest poprawa funkcji i ruchomości szczęki i otaczających struktur. Ponadto zmniejszenie bólu i dyskomfortu oraz zapobieganie dalszym uszkodzeniom lub pogorszeniu. Leczenie może obejmować ćwiczenia rozciągające i wzmacniające, kinesiotaping, terapię manualną. Jednakże również metody, takie  jak terapia ciepłem lub zimnem oraz edukację w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej i postawy.

Fizjoterapia stomatologiczna może być pomocna w przypadku wielu schorzeń, w tym zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego (TMJ), bruksizmu (zgrzytanie zębami), bólu twarzy i rehabilitacji pooperacyjnej.

Kiedy fizjoterapeuta może wspomóc działania stomatologa?

Fizjoterapeuta w ramach usług fizjoterapia Poznań może wspomóc działania stomatologa w wielu przypadkach, szczególnie jeśli pacjent ma problemy związane z funkcjonowaniem narządu żucia. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów sytuacji:

  1. Fizjoterapeuta może pomóc w łagodzeniu bólu mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych poprzez stosowanie technik terapeutycznych. Takich jak masaż mięśni twarzy i szyi, ćwiczenia wzmacniające mięśnie żuchwy i techniki rozluźniające mięśnie.
  1. Fizjoterapeuta może pomóc w leczeniu zaburzeń zgryzu poprzez stosowanie terapii manualnej. Ponadto wykorzystanie technik mobilizacyjnych pomoże w poprawie ruchomości stawów skroniowo-żuchwowych i zmniejszy ból.
  2. Fizjoterapeuta może pomóc w przywróceniu normalnego funkcjonowania narządu żucia po zabiegu stomatologicznym, np. ekstrakcja zęba, poprzez stosowanie ćwiczeń i technik fizjoterapeutycznych.

Połączenie wiedzy i doświadczenia obu specjalistów może przynieść lepsze i szybsze efekty leczenia.

Warte uwagi: Blizny potrądzikowe – zwalcz je masażem i mezoterapią igłową!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *