Hirsutyzm
Aktualności

Co to jest hirsutyzm?


Hirsutyzm to zaburzenie hormonalne, które objawia się nadmiernym owłosieniem u kobiet w miejscach typowych dla mężczyzn. Dotyczy to głównie twarzy, klatki piersiowej, pleców, brzucha i wewnętrznych powierzchni ud.

Główną przyczyną hirsutyzmu jest nadmiar androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Androgeny produkuje się w jajnikach, nadnerczach i łożysku. W przypadku kobiet, nadmiar androgenów czasami powoduje:

 • zespołem policystycznych jajników (PCOS),
 • chorobami nadnerczy,
 • nowotworami jajników lub nadnerczy,
 • przyjmowaniem niektórych leków, takich jak: glikokortykosteroidy, leki przeciwpsychotyczne, leki przeciwdepresyjne, niektóre leki przeciwpadaczkowe,
 • czynnikami genetycznymi.

Hirsutyzm powoduje również stosowanie niektórych suplementów diety, takich jak preparaty zawierające żeń-szeń lub cykorię.

Hirsutyzm może powodować znaczny dyskomfort psychiczny i społeczny. Kobiety z hirsutyzmem często czują się nieatrakcyjne i mają obniżoną samoocenę. Mogą również mieć trudności z nawiązywaniem i utrzymywaniem relacji interpersonalnych.

Leczenie hirsutyzmu zależy od przyczyny zaburzenia. W przypadku PCOS, leczenie obejmuje zwykle przyjmowanie leków antyandrogennych, które zmniejszają wydzielanie androgenów. Następnie w sytuacji innych przyczyn hirsutyzmu, leczenie przyczynowe może obejmować operację, terapię hormonalną lub leczenie farmakologiczne.

W przypadku hirsutyzmu o łagodnym przebiegu, można stosować zabiegi kosmetyczne, takie jak depilacja laserowa lub elektroliza.

Hirsutyzm jest częstym zaburzeniem, które może mieć istotny wpływ na jakość życia kobiet. Ważne jest, aby w przypadku wystąpienia objawów hirsutyzmu, skonsultować się z lekarzem, aby ustalić przyczynę zaburzenia i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Medycyna estetyczna Poznań

Biogenica Poznań

tel. 725 84 33 99
e-mail: rejestracja@biogenica.pl

adres: ul. Grunwaldzka 519 B/C I piętro
62-064 Poznań – Plewiska

strona internetowa: biogenica.pl

Hirsutyzm Usta

Hirsutyzm – Diagnoza i Leczenie

Leczenie hirsutyzmu zależy od przyczyny zaburzenia. W przypadku PCOS, leczenie obejmuje zwykle przyjmowanie leków antyandrogennych, które zmniejszają wydzielanie androgenów. W przypadku innych przyczyn hirsutyzmu, leczenie przyczynowe może obejmować operację, terapię hormonalną lub leczenie farmakologiczne.

Leczenie przyczynowe

W przypadku hirsutyzmu spowodowanego PCOS, leczenie przyczynowe obejmuje zwykle przyjmowanie leków antyandrogennych, takich jak:

 • spironolakton
 • flutamid
 • cyproteron

Leki te blokują działanie androgenów, co prowadzi do zmniejszenia owłosienia.

W przypadku hirsutyzmu spowodowanego chorobami nadnerczy, leczenie przyczynowe obejmuje zwykle leczenie choroby podstawowej. W przypadku nowotworów jajników lub nadnerczy, leczenie przyczynowe obejmuje zwykle operację.

Leczenie objawowe

W przypadku hirsutyzmu o łagodnym przebiegu, można stosować zabiegi kosmetyczne, takie jak depilacja laserowa lub elektroliza.

Depilacja laserowa wykorzystuje laser do zniszczenia cebulek włosowych. Elektroliza wykorzystuje prąd elektryczny do usuwania pojedynczych włosów.

Inne metody leczenia

W niektórych przypadkach, w leczeniu hirsutyzmu można stosować również inne metody, takie jak:

 • terapia hormonalna, która polega na podawaniu żeńskich hormonów płciowych, takich jak estrogeny i progesteron
 • leki, które zmniejszają wydzielanie androgenów, takie jak metformina lub glikokortykosteroidy

Wybór metody leczenia zależy od przyczyny hirsutyzmu, nasilenia objawów i preferencji pacjentki.

Ogólne zalecenia

Oprócz leczenia hirsutyzmu, ważne jest również, aby wprowadzić zmiany w stylu życia, które mogą pomóc w zmniejszeniu owłosienia. Do takich zmian należą:

 • utrzymywanie prawidłowej masy ciała
 • zdrowa dieta
 • regularne ćwiczenia fizyczne

Utrzymanie prawidłowej masy ciała może pomóc w zmniejszeniu wydzielania androgenów. Zdrowa dieta i regularne ćwiczenia fizyczne mogą również pomóc w poprawie ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.

Medycyna estetyczna Poznań

Biogenica Poznań

tel. 725 84 33 99
e-mail: rejestracja@biogenica.pl

adres: ul. Grunwaldzka 519 B/C I piętro
62-064 Poznań – Plewiska

strona internetowa: biogenica.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *