Podniesienie dna zatoki szczękowej jako zabieg poprzedzający wszczepienie implantów
Stomatologia

Podniesienie dna zatoki szczękowej przed wszczepieniem implantów

W dzisiejszych czasach, implantologia stomatologiczna Poznań oferuje zaawansowane rozwiązania dla pacjentów z brakującymi zębami. Jednakże, gdy kość szczęki w obszarze zębów tylnych jest zbyt cienka lub zanikła, konieczne jest zastosowanie specjalnego zabiegu znakomicie znanego jako sinus lift, czyli podniesienie dna zatoki. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu innowacyjnemu zabiegowi. Wyjaśnimy, jak otwiera on nowe możliwości w dziedzinie implantologii przed wszczepieniem implantów.

Przeczytaj również: Odbudowa zęba. Nowoczesne metody

Zapoznaj się z rekomendowanymi przez nas klinikami stomatologicznymi:

Stankowscy-Białach Poznań

Sanadent Szczecin

Dlaczego podniesienie dna zatoki szczękowej jest konieczne?

W sytuacjach, gdy pacjent utracił zęby w obszarze zębów tylnych szczęki, kość może ulec zanikowi z powodu braku naturalnego bodźca, jakim jest korzeń zęba. Ponadto, naturalna anatomiczna struktura zatok przynosowych sprawia, że kość w tym obszarze jest zazwyczaj cieńsza. Sinus lift jest niezbędny, aby stworzyć odpowiednią przestrzeń dla wszczepienia implantów, zapewniając im stabilne osadzenie w mocnej strukturze kostnej.

Jak przebiega podniesienie dna zatoki szczękowej?

Zanim przystąpi się do zabiegu, konieczne jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki. W tym tomografii komputerowej (CBCT), aby ocenić strukturę kostną i anatomię zatok. Na podstawie tych danych lekarz jest w stanie zaplanować precyzyjny zabieg. Przed docelowym przeprowadzeniem zabiegu, pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe, aby zminimalizować dyskomfort. Następnie chirurg wykonuje niewielkie nacięcie w dziąśle, odsłaniając kość szczęki.

Chirurg podnosi błonę zatokową w górę, tworząc przestrzeń pomiędzy błoną a kością szczęki. Do tej przestrzeni wprowadza się specjalny materiał do przeszczepu kostnego, który ma na celu wzmocnienie struktury kostnej.

Materiał do przeszczepu (biomateriały) może pochodzić z różnych źródeł, takich jak kość autogenna (pochodząca od pacjenta), kość allogenna (pochodząca od dawcy) lub materiały syntetyczne. Materiał ten służy do wypełnienia przestrzeni podniesionej zatoki, tworząc trwałą strukturę kostną. Po wprowadzeniu materiału przeszczepowego, dziąsło jest starannie zszywane, a obszar zabiegu jest zabezpieczony.

Zabieg sinus lift otwiera nowe możliwości dla pacjentów z utraconymi zębami w obszarze zębów tylnych szczęki. Dzięki temu zabiegowi chirurdzy stomatologiczni mogą teraz bezpiecznie wszczepiać implanty Szczecin, nawet w obszarach, które wcześniej były uznawane za niewłaściwe do tego celu z powodu cienkiej warstwy kości.

Sinus lift – korzyści

  • Sinus lift umożliwia osadzenie implantów w mocnej strukturze kostnej, co zapewnia im długotrwałą stabilność.
  • Pacjenci, którzy wcześniej byli uważani za niekwalifikujących się do wszczepienia implantów, teraz mogą cieszyć się korzyściami z tego zaawansowanego zabiegu.
  • Dzięki sinus lift, możliwe jest przywrócenie naturalnej estetyki uśmiechu i pełnej funkcji zgryzu w obszarze zębów tylnych szczęki.

Podsumowanie

Podniesienie dna zatoki szczękowej to innowacyjny zabieg, który otwiera nowe możliwości w dziedzinie implantologii stomatologicznej. Dzięki temu pacjenci, którzy zmagali się z utratą zębów w obszarze zatok, mogą teraz cieszyć się trwałym i estetycznym uśmiechem. Zabieg ten, choć zaawansowany, oferuje doskonałe rezultaty, przywracając pacjentom pewność siebie i komfort w codziennym życiu. Dlatego, dla tych, którzy zastanawiają się nad możliwością wszczepienia implantów, sinus lift staje się kluczowym krokiem w kierunku zdrowego i pięknego uśmiechu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *