Przeszczep kości przed implantacją stomatologiczną
Stomatologia

Przeszczep kości przed implantacją

Z utratą zębów często wiąże się utrata masy kostnej w jamie ustnej, co może stanowić wyzwanie przy planowaniu wszczepienia implantów. Jednak zaawansowane techniki przeszczepu kości stworzyły nowe możliwości dla pacjentów, którzy marzą o trwałych i stabilnych implantach. W tym artykule przyjrzymy się temu, czym jest przeszczep kości przed implantacją. Pomożemy Ci zrozumieć dlaczego jest to kluczowy krok w odbudowie utraconej struktury kostnej.

Przeczytaj również: Podniesienie dna zatoki szczękowej przed wszczepieniem implantów

Zapoznaj się z rekomendowanymi przez nas klinikami stomatologicznymi:

Stankowscy-Białach Poznań

Sanadent Szczecin

Dlaczego przeszczep kości jest konieczny?

Utrata zębów często prowadzi do zaniku masy kostnej w obszarze jamy ustnej. Bez odpowiedniej ilości zdrowej kości, osadzenie implantów może być utrudnione, a sukces zabiegu może być zagrożony. Odbudowa kości poprzez jej przeszczep staje się konieczna, aby dostarczyć odpowiednią ilość tkanki kostnej w obszarze, gdzie planowane jest wszczepienie implantów.

Przeszczep kości krok po kroku

Przed przeszczepem kości pacjent przechodzi szczegółową konsultację z ze specjalistą stomatologii. W trakcie tej wizyty lekarz ocenia stan jamy ustnej, ilość utraconej masy kostnej i planuje procedurę przeszczepu.

Materiał do przeszczepu kości (tzw. biomateriały) może pochodzić z różnych źródeł, takich jak kość autogenna (pochodząca od pacjenta), kość allogenna (pochodząca od dawcy) lub materiały syntetyczne. Wybór materiału zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz dostępności danego materiału.

Chirurg stomatologiczny otwiera obszar, gdzie planowane jest przeszczepienie kości. Następnie, przygotowuje miejsce pod wprowadzenie materiału przeszczepowego. Wybrany materiał przeszczepowy starannie wprowadza się w obszar, który wymaga odbudowy. Chirurg dokładnie modeluje kość, aby uzyskać optymalną strukturę i kształt. Po wprowadzeniu materiału przeszczepowego, dziąsło zszywa się, aby zapewnić odpowiednią ochronę i gojenie się obszaru przeszczepu.

Jakie to przynosi korzyści?

  • Przeszczep kości dostarcza dodatkową masę kostną, co umożliwia trwałe osadzenie implantów w jamie ustnej.
  • Odbudowa struktury kostnej pozwala na przywrócenie naturalnej estetyki uśmiechu oraz pełnej funkcji żucia.
  • Dzięki przeszczepowi kości, pacjenci, którzy wcześniej byli uważani za niekwalifikujących się do wszczepienia implantów, teraz mogą cieszyć się korzyściami z tej zaawansowanej techniki.

Przeszczep kości – rodzaje

A. Przeszczep autogenny

Materiał przeszczepowy pochodzi od pacjenta, co eliminuje ryzyko odrzutu. Najczęściej wykorzystywane obszary do pobrania kości to grzbietowa część żuchwy lub guzki kostne z obszaru biodra.

B. Przeszczep allogenny

Materiał pochodzi od dawcy, co może skrócić czas trwania zabiegu. Materiał ten jest dokładnie przetworzony i zdezynfekowany, aby zmniejszyć ryzyko odrzutu.

C. Materiały syntetyczne

Innym rozwiązaniem są materiały syntetyczne, takie jak hydroksyapatyt czy tricalcium phosphate, które stanowią alternatywę dla naturalnych źródeł przeszczepu.

Podsumowanie

Przeszczep kości przed wszczepieniem implantów to kluczowy krok w procesie odbudowy struktury kostnej i przywracania pacjentom zdrowego i pięknego uśmiechu. Dzięki zaawansowanym technikom i różnorodnym materiałom przeszczepowym, lekarze stomatolodzy mogą dostosować procedurę do indywidualnych potrzeb pacjenta. Odbudowa kostna przed implantacją otwiera nowe perspektywy dla tych, którzy wcześniej byli zniechęceni brakiem masy kostnej, umożliwiając im cieszenie się trwałymi i estetycznymi efektami usług implanty poznań i implanty szczecin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *