Protezy stomatologiczne - stablizacja
Stomatologia

Bezzębie – rozwiązania protetyczne

Bezzębie, czyli utrata wszystkich zębów, to sytuacja, z którą wielu pacjentów może się zmierzyć w różnych etapach życia. Na szczęście, dzisiejsza stomatologia Poznań oferuje różnorodne protetyczne rozwiązania, które pozwalają na przywrócenie estetyki, funkcji żucia i pewności siebie. W tym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym protetycznym rozwiązaniom dla pacjentów z bezzębiem.

Przeczytaj również: Mosty protetyczne a implanty. Porównanie i wybór rozwiązania

Bezzębie – rozwiązaniem mogą być protezy szkieletowe

Protezy szkieletowe to jedno z tradycyjnych rozwiązań dla pacjentów z bezzębiem. Wykonane są z akrylu, metalu lub ich połączenia. Są stabilne i trzymają się dzięki metalowym strukturom, co poprawia ich trwałość. Ponadto, są stosunkowo dostępne i mogą być wykonywane stosunkowo szybko. Mogą być dostosowywane do ewentualnych zmian w strukturze jamy ustnej.

Jednakże posiadają także liczne wady. Przede wszystkim mogą nie zapewniać tak naturalnego wyglądu jak niektóre inne rozwiązania. Pacjenci mogą potrzebować czasu na przyzwyczajenie się do protez szkieletowych. Dodatkowo wymagają specjalnej higieny, a ta konieczność może okazać się być trudna w realizowaniu każdego dnia.

Protezy całkowite na implantach. Stabilność i komfort

Protezy całkowite na implantach to zaawansowane rozwiązanie, które wykorzystuje implanty dentystyczne Poznań wszczepiane w kość szczęki lub żuchwy. Oto cechy charakteryzujące protezy na implantach:

  • Implanty zapewniają stabilność protezy, co eliminuje problem luźności i dyskomfortu.
  • Dzięki stabilnym osadzeniu na implantach, protezy mają bardziej naturalny wygląd.
  • Implanty stymulują kość, zapobiegając jej utracie i zachowując jej integralność.
  • Jednakże, protezy na implantach są zazwyczaj droższym rozwiązaniem niż tradycyjne protezy.
  • Wprowadzenie implantów wymaga chirurgicznego zabiegu, co może być bardziej czasochłonne i wymagać okresu rekonwalescencji.

Bezzębie a protezy zatrzaskowe

Protezy zatrzaskowe to połączenie protezy szkieletowej z elementami stabilizującymi, które przyczepione są do implantów. Dzięki elementom zatrzaskowym protezy są stabilniejsze niż tradycyjne protezy szkieletowe. Zapewniają wyższy poziom komfortu niż protezy szkieletowe, eliminując problem luźności. Ponadto, oferują lepszą estetykę dzięki bardziej naturalnemu wyglądowi. Dodatkowo, mogą być droższe niż tradycyjne protezy, ale zazwyczaj są bardziej dostępne niż protezy na implantach.

Bezzębie a wybór odpowiedniego rozwiązania

Ostateczny wybór protetycznego rozwiązania dla pacjentów z bezzębiem powinien wynikać z indywidualnych potrzeb, preferencji i możliwości finansowych. Konsultacja ze specjalistą, stomatologiem protetykiem, pozwoli określić, które rozwiązanie będzie najlepiej dopasowane do konkretnego przypadku. Bez względu na wybraną opcję, protezy dla pacjentów z bezzębiem oferują szereg korzyści, przywracając pewność siebie, zdolność żucia i estetykę uśmiechu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *