Odbudowa zęba - onlay
Stomatologia

Onlay w stomatologii – odbudowa i ochrona zębów

W dziedzinie stomatologii, rozwój technologii i materiałów umożliwia stosowanie coraz bardziej zaawansowanych metod odbudowy zębów. Jednym z innowacyjnych podejść jest zastosowanie onlay, czyli rodzaju wkładki protetycznej, której celem jest nie tylko przywrócenie struktury zęba, ale także zwiększenie jego wytrzymałości i funkcjonalności.

Przeczytaj również: Piaskowanie zębów. Skuteczna metoda oczyszczania

Czym jest onlay?

Onlay to rodzaj korony protetycznej, która obejmuje jedną lub więcej powierzchni zgryzowej zęba oraz przywraca strukturę zniszczonej lub osłabionej części zęba. Jest to rozwiązanie pośrednie między koroną a plombą, które umożliwia efektywną odbudowę zębów, minimalizując jednocześnie konieczność usuwania zdrowej tkanki zębowej.

Korzyści

  • W przeciwieństwie do korony, onlay wymaga minimalnej ilości usunięcia zdrowej tkanki zębowej, co przyczynia się do zachowania naturalnej struktury zęba.
  • Jest skutecznym rozwiązaniem do odbudowy obszarów zęba, które uległy osłabieniu przez ubytek, złamanie lub inne uszkodzenia.
  • Jest projektowany i wykonywany z dużą precyzją, co zapewnia idealne dopasowanie do kształtu i struktury zęba.
  • Wykorzystywane materiały, takie jak ceramika czy kompozyty, sprawiają, że jest trwałym i wytrzymałym rozwiązaniem, odporowym na obciążenia żucia.
  • Jest projektowany z dbałością o estetykę, a jego kolor i forma są dostosowane do reszty uzębienia. Co sprawia, że jest praktycznie niewidoczny.
  • Chroni ząb przed dalszymi uszkodzeniami i zapobiega ewentualnym powikłaniom, takim jak próchnica czy infekcje.

Kiedy warto rozważyć zastosowanie onlay?

W przypadku znacznych ubytków, złamań lub innych uszkodzeń, które wykraczają poza możliwości plomby, onlay może być skutecznym rozwiązaniem. Jeśli ząb posiada obszary trudno dostępne dla plomby, na przykład brzegi zęba, onlay może być bardziej skutecznym sposobem na odbudowę.

Ponadto, jest doskonałym rozwiązaniem do poprawy estetyki uśmiechu, zwłaszcza w przypadku zębów widocznych podczas rozmowy czy uśmiechu.

Po leczeniu endodontycznym ząb może stracić na wytrzymałości. Onlay może być zastosowany w celu odbudowy struktury zęba i zabezpieczenia przed dalszymi uszkodzeniami. W przypadku, gdy pacjent preferuje zachowanie jak największej ilości zdrowej tkanki zębowej, onlay może być preferowanym rozwiązaniem.

Podsumowanie

Onlay to innowacyjne podejście do odbudowy zębów, które łączy w sobie precyzję, trwałość i estetykę. Dzięki minimalnemu usunięciu zdrowej tkanki zębowej i możliwości indywidualnego dopasowania do kształtu zęba, staje się atrakcyjnym rozwiązaniem dla pacjentów, poszukujących skutecznej odbudowy i ochrony swoich zębów. Odkryj nowoczesne podejście do odbudowy zębów i ciesz się pięknym, zdrowym uśmiechem na długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *