Piaskowanie zębów
Aktualności

Piaskowanie zębów. Skuteczna metoda oczyszczania

Piaskowanie zębów to jedna z zaawansowanych metod oczyszczania i polerowania szkliwa, stosowana przez specjalistów w dziedzinie stomatologii. Tą skuteczną procedurę wykorzystuje się w ramach zabiegów higienicznych, pomagając pacjentom utrzymać zdrowie jamy ustnej. W niniejszym artykule przyjrzymy się procesowi piaskowania zębów, jego korzyściom, technikom wykonania oraz dla kogo jest zalecany.

Przeczytaj również: Leczenie ortodontyczne u dorosłych – nowe perspektywy

Czym jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów to technika usuwania osadów i przebarwień z powierzchni za pomocą strumienia specjalnego proszku. Proszek ten, często jest mieszanką małych kryształków soli fizjologicznej lub sody oczyszczonej, które kieruje się na zęby pod ciśnieniem powietrza lub wody. Proces ten przypomina działanie piaskarki, ale jest znacznie delikatniejszy i kontrolowany przez doświadczonego stomatologa.

Piaskowanie zębów – korzyści

  1. Usuwanie płytki bakteryjnej. Piaskowanie efektywnie usuwa płytkę bakteryjną, która gromadzi się na powierzchniach zębów. Płyta bakteryjna jest głównym źródłem bakterii, które mogą prowadzić do próchnicy i chorób przyzębia.
  2. Eliminacja przebarwień. Proszek używany podczas piaskowania pomaga usunąć powierzchniowe przebarwienia spowodowane przez kawę, herbatę, papierosy czy barwniki spożywcze. To skuteczne rozwiązanie dla osób, które chcą poprawić estetykę swojego uśmiechu.
  3. Polsowanie szkliwa. Piaskowanie nie tylko oczyszcza, ale także poleruje szkliwo zębów, nadając im gładką powierzchnię. To może pomóc w zapobieganiu odkładaniu się nowej płytki bakteryjnej.
  4. Bezpieczne dla szkliwa. Proces piaskowania jest delikatny i nie powoduje uszkodzeń szkliwa, co sprawia, że jest bezpieczny dla zębów.
  5. Przygotowanie do innych zabiegów. Może być także stosowane jako przygotowanie do innych zabiegów stomatologicznych, takich jak nakładanie lakieru fluorowego czy wybielanie.

Kiedy zaleca się piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów jest często wykonywane w ramach rutynowych zabiegów higienicznych, szczególnie podczas wizyt kontrolnych. Jeśli pacjent ma kamień nazębny, piaskowanie może być skuteczną metodą jego usunięcia. Może być stosowane również przed zabiegami kosmetycznymi, takimi jak wybielanie zębów, aby uzyskać lepsze rezultaty. Jeśli zęby pacjenta są podatne na przebarwienia i plamy, piaskowanie może być zalecane w celu poprawy ich wyglądu.

Jak wygląda procedura?

Pacjent jest zabezpieczany specjalnymi okularami, aby chronić oczy przed proszkiem i wodą. Higienista ustala odpowiednie ciśnienie strumienia powietrza lub wody oraz rodzaj proszku w zależności od potrzeb pacjenta. Następnie, higienista kieruje strumieniem proszku na powierzchnie zębów, dokładnie usuwając osady i przebarwienia. Proces powtarza się dla każdego zęba, a specjalista dba o to, aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Po usunięciu osadów, zęby poleruje się, aby uzyskać gładką powierzchnię.

Podsumowanie. Wartość piaskowania zębów dla zdrowia jamy ustnej

Piaskowanie zębów to skuteczna i bezpieczna metoda utrzymania zdrowia jamy ustnej oraz poprawy estetyki uśmiechu. Wykonywane regularnie, może przyczynić się do zapobiegania chorobom przyzębia, utrzymywania zębów w dobrej kondycji oraz poprawy świeżego oddechu. Jeśli masz pytania dotyczące piaskowania zębów, skonsultuj się z higienikiem dentystycznym lub stomatologiem, którzy dostosują procedury do Twoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Wizyty u specjalistów w dziedzinie stomatologii mogą znacznie przyczynić się do utrzymania Twojego uśmiechu w doskonałej kondycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *