Tomografia komputerowa - diagnoza
Stomatologia

Technologia CAD/CAM w odtwarzaniu zębów

W dzisiejszych czasach technologia CAD/CAM (Computer-Aided Design/Computer-Aided Manufacturing) stanowi rewolucję w dziedzinie stomatologii, szczególnie w kontekście odtwarzania zębów. To zaawansowane narzędzie, które umożliwia precyzyjne projektowanie i produkcję materiałów do odbudowy zębów, co przyczynia się do osiągnięcia wyjątkowych rezultatów w dziedzinie stomatologii estetycznej.

Przeczytaj również: Implanty zębowe jako trwałe rozwiązanie estetyczne

Technologia CAD/CAM – precyzyjne projektowanie zębów

Technologia CAD/CAM pozwala na dokładne projektowanie odbudów zębowych przy użyciu komputera. Stomatolog może wirtualnie opracować plan odbudowy, uwzględniając indywidualne cechy anatomiczne pacjenta, kształt zębów oraz ogólne proporcje. To pozwala na osiągnięcie najbardziej naturalnego wyglądu odbudowanych zębów.

Na czym polega technologia CAD/CAM?

Proces rozpoczyna się od precyzyjnego skanowania 3D jamy ustnej pacjenta. To bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które dostarcza dokładnych informacji o strukturze zębów, dziąseł i ogólnej budowie jamy ustnej. Wyniki skanowania następnie przenosi się do systemu CAD, gdzie stomatolog ma pełen obraz anatomicznych szczegółów.

Technologia CAD/CAM eliminuje konieczność tradycyjnego odlewania i ręcznego kształtowania odbudów zębowych. Zamiast tego, proces produkcyjny automatyzuje się. Co skraca czas oczekiwania pacjenta na gotowe rozwiązanie. Komputer precyzyjnie przekształca projekt odbudowy w realny obiekt, zazwyczaj przy użyciu frezarki komputerowej.

Odbudowy kompozytowe i ceramiczne

Dwa główne rodzaje materiałów wykorzystywanych w technologii CAD/CAM to wypełnienia kompozytowe oraz ceramiczne. Kompozyty są trwałe, elastyczne i stosunkowo przystępne cenowo, idealne dla wielu pacjentów. Z kolei ceramika, dzięki swojej naturalnej transparentności i estetyce, jest często wybierana w przypadku odbudów zębów przednich.

Dzięki zaawansowanym algorytmom i możliwościom dostosowywania projektów, technologia CAD/CAM pozwala na indywidualne dopasowanie odbudowy do reszty uzębienia pacjenta. Odbudowane zęby są nie tylko funkcjonalne, ale także harmonijnie wpisują się w naturalny układ jamy ustnej, co ma kluczowe znaczenie dla estetyki uśmiechu.

Technologia CAD/CAM przyczynia się do skrócenia czasu leczenia

Tradycyjne metody odtwarzania zębów mogą wymagać wielu wizyt i długiego czasu oczekiwania na gotowe odbudowy. W przypadku technologii CAD/CAM, skrócenie czasu leczenia staje się rzeczywistością. Pacjenci mogą cieszyć się efektami odbudowy znacznie szybciej, co jest szczególnie korzystne w przypadkach, gdzie zęby wymagają natychmiastowego odbudowania.

Podsumowanie

Zastosowanie technologii CAD/CAM w odtwarzaniu zębów to nowa era w stomatologii estetycznej. Pacjenci mogą oczekiwać nie tylko trwałych i funkcjonalnych odbudów, ale także estetycznie dopasowanych do ich indywidualnych cech. Dla stomatologów to narzędzie, które umożliwia podniesienie standardów leczenia, dostarczając pacjentom nowoczesne, komfortowe i efektywne rozwiązania.

Stomatolog Poznań

Kontakt Klinika Stomatologiczna Stankowscy-Białach

518 327 667

Pon. – Pt.: 8:00 – 20:00

61 653 38 02

Pon. – Pt.: 8:00 – 20:00

E-mail: rejestracja@stankowscybialach.pl

Adres ul. Pilska 15, 61-045 Poznań

(wejście od ul. Mogileńskiej)

Godziny otwarcia: 8:00 – 20:00, Poniedziałek – Piątek

Stomatolog Szczecin

Sanadent Specjalistyczna Praktyka Implantologiczna

660 416 444

71-123 Szczecin, ul. Witkiewicza 45c

E-mail: biuro@sanadent.pl

Strona internetowa: www.sanadent.pl

Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek: 9 -18, sobota: po uzgodnieniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *