Badanie histopatologiczne przed zabiegiem w Biogenica medycyna estetyczna
Medycyna Estetyczna

Na czym polega badanie histopatologiczne?

Badanie histopatologiczne tak naprawdę umożliwia przestrzenną ocenę zmian w tkance chorobowej. Pozwala lekarzowi na bardzo precyzyjne określenie badanej zmiany. Często jest to decydujący głos w diagnostyce nowotworów i dobraniu odpowiedniej metody leczenia.

Przy określaniu wszelkich zmian chorobowych badanie histopatologiczne jest jednym, które wykonuje się jako pierwsze. Polega na pobraniu wycinka tkanki i zbadaniu jej pod mikroskopem. Poza diagnostyką nowotworową stosowane jest także w określaniu i rozpoznawaniu zmian zapalnych lub zwyrodnieniowych.

Przeczytaj również: Wampirzy lifting. Metoda odmładzania skóry na podstawie krwi pacjenta

Zależy Ci na tym, aby podtrzymać swoje naturalne piękno? Rekomendujemy usługi medycyny estetyczna Poznań. Sprawdź: kwas hialuronowy poznań, korekta nosa poznań

Jak wykonuje się badanie histopatologiczne?

Na początku lekarz pobiera od Pacjenta zmienioną chorobowo tkankę. Rodzaj metody pobierania tak naprawdę zależy od umiejscowienia zmiany ,od rodzaju podejrzewanego nowotworu i zastosowanego znieczulenia. Najczęściej jest to jednak jeden z rodzajów biopsji. Materiał do badania mogą też stanowić narządy bądź części narządów wyciętych w czasie operacji lub pobrane węzły chłonne.

Pobrana próbka tkanki zostaje utrwalona, np. w roztworze formaliny, i przygotowana przez wykwalifikowany personel. W czasie obróbki histopatologicznej materiał jest umieszczany np. w etanolu w celu odwodnienia próbki, a dopiero po kilkunastu godzinach jest utwardzany i zalewany parafiną, aby finalnie mógł być gotowy do oceny pod mikroskopem. Właśnie tak przygotowaną próbkę przekazuje się patomorfologowi.

Badanie histopatologiczne – jak się przygotować?

Nie ma specjalnych wskazań i przygotowań. Pacjent na pierwszej wizycie powinien poinformować swojego lekarza o swoich skłonnościach do krwawień, czy i jeśli tak to jakie przyjmuje leki przeciwzakrzepowe, oczywiście zgłasza swojemu lekarzowi wszystkie swoje uczulenia i alergie np. na leki przeciwbólowe. W przypadku ciąży również taką informację należy przekazać lekarzowi przed badaniem.

Jak długo czekamy na wynik badania histopatologicznego?

Badania chorej tkanki trwają około 3-4 dni, a czas oczekiwania na wynik może wynosić maksymalnie 14 dni, w zależności od koniecznych procesów związanych z przygotowaniem próbki do badania

Badanie pobranego wycinka pod mikroskopem pozwala ocenić charakter nowotworowy, czy jest złośliwy czy łagodny. Oczywiście opis otrzymanego wyniku należy skonsultować z lekarzem. Przede wszystkim należy pamiętać, że badanie histopatologiczne pozwala określić kilka kluczowych zmiennych w diagnostyce i leczeniu

Zastanawiasz się w jaki sposób możesz podkreślić swoje piękno? Zachęcamy do skorzystania z usług medycyna estetyczna Poznań. W ramach oferty: kwas hialuronowy poznań ,peeling poznań i wiele więcej.

Zalety wykonania badania histopatologicznego

Na podstawie omawianego badania diagnozuje się między innymi choroby nowotworowe. Co więcej, badanie histopatologiczne pozwala na podjęcie decyzji o wyborze sposobu leczenia. Na podstawie wyników badania histopatologicznego lekarze są w stanie szybciej podjąć decyzję dotyczącą jak rozległy zabieg chirurgiczny należy wykonać, aby pozbyć się chorych tkanek. Jest to bardzo istotne badanie, które pozwala określić charakter i rodzaj nowotworu oraz jego złośliwości. I na jego podstawie podjąć odpowiednie leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *