Dermatologia

Leczenie blizn poprzez fizjoterapię

Zwykle nie kojarzymy praktyki fizjoterapeutycznej z leczenie blizn pooperacyjnych, ale istnieje wiele przypadków, w których terapia jest korzystna. Rozciąganie i ćwiczenia wykonywane podczas terapii mogą pomóc zmiękczyć blizny, które z czasem stały się napięte i uciążliwe. Niektóre blizny mogą ograniczać zakres ruchu w danych obszarach, takich jak okolice kolan lub łokci, więc umiarkowane ćwiczenia mogą pomóc przywrócić mobilność. Fizjoterapia Poznań może pomóc wyrównać włókna kolagenowe, które przypadkowo ułożyły się po początkowej ranie, co może pomóc przywrócić siłę blizny. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się w jaki sposób leczenie fizjoterapeutyczne wpływa na blizny.

Przeczytaj również: Problem łysienia? Rozwiązaniem mezoterapia igłowa!

Historia blizn – jak do tego dochodzi, że powstają?

Każda rana podlega temu samemu procesowi gojenia, który charakteryzuje się czterema odrębnymi etapami: hemostazą, stanem zapalnym, proliferacją i dojrzewaniem. Podczas etapu dojrzewania, znanego również jako przebudowa, włókna kolagenowe przebudowują się we wzór sieciowania. Ten etap może czasami trwać nawet do dwóch lat. Z biegiem czasu grubość tkanki bliznowatej zmniejsza się z powodu restrukturyzacji kolagenu, a wytrzymałość na rozciąganie uszkodzonej skóry wzrasta. Jednak w niektórych przypadkach mogą wystąpić nieprawidłowe blizny. Można to zaobserwować w przypadku bliznowców i przerosłych blizn. Te rodzaje blizn rozwijają się, gdy występuje nadmiar produkcji kolagenu na etapie proliferacji. Kiedy skóra nadmiernie kompensuje, produkując zbyt dużo kolagenu, nagromadzenie może prowadzić do przerostu tkanki bliznowatej. Przerost tkanki bliznowatej może być uciążliwy, ograniczając zakres ruchu danej osoby i powodując ból i swędzenie.

Leczenie blizn – działania fizjoterapeutyczne

Fizjoterapeuta może stosować techniki takie jak masowanie, rozciąganie i oklejanie, aby zachęcić włókna kolagenowe do promowania przebudowy tkanki bez rozdzierania lub łamania. Niektórzy fizjoterapeuci stosują terapię narzędziową tkanek miękkich, która wykorzystuje metalowe narzędzia do stopniowego uwalniania zrostów spowodowanych poważnymi bliznami. Masaż Poznań i ćwiczenia rozciągające (PNF) są standardowymi praktykami fizjoterapeutycznymi. Jednakże kinesiotaping, czyli metoda oklejania poszczególnych części ciała sprawdzi się doskonale w przypadku uporczywych blizn. Taśma kinezjologiczna to nowatorska technologia, która może pomóc spłaszczyć blizny. Taśmę kinezjologiczną można nakleić na tkankę bliznowatą, aby utrzymać skórę w rozciągniętej pozycji. Wspomaga to przepływ krwi i przebudowę w okolicy, tworząc przestrzeń między tkanką bliznowatą, powięzią i mięśniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *