Bez kategorii

Wady zgryzu – rodzaje

Wady zgryzu to nieprawidłowe ułożenie zębów względem siebie oraz nieprawidłowe ustawienie szczęki i żuchwy. Wada ta jest wynikiem zaburzenia procesu wzrostu i rozwoju układu stomatognatycznego, czyli narządu żucia. Składa się on z zębów, kości szczęk i żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych, mięśni i tkanek okołozębowych.

Wada zgryzu może mieć różną postać i stopień nasilenia. Może dotyczyć zarówno zgryzu przedniego, czyli przedniej części zębów, jak i zgryzu bocznego, czyli bocznej części zębów. W zależności od rodzaju wady zgryzu, zęby mogą być ustawione zbyt blisko siebie lub zbyt daleko od siebie. Dodatkowo mogą być skierowane w niewłaściwym kierunku lub nachylone pod niewłaściwym kątem.

Objawy wad zgryzu zależą od rodzaju i stopnia nasilenia wady. Do najczęstszych objawów wad zgryzu należą:

 • ból szczęki, głowy lub szyi,
 • trudności w otwieraniu lub zamykaniu ust,
 • trudności w mówieniu lub żuciu,
 • nadmierna ścieralność zębów,
 • nieprawidłowe ułożenie języka,
 • pojawianie się nieprawidłowych zgryzów,
 • występowanie problemów z oddychaniem podczas snu.


Zmagasz się z problemami ze zgryzem bądź nie jesteś pewien czy potrzebujesz aparatu ortodontycznego? Skontaktuj się z ortodontą z kliniki stomatologicznej Stankowscy-Białach! W ramach usług ortodoncja Poznań, zadba on o stan Twojego uzębienia i przywróci mu pełną funkcjonalność.

Przeczytaj również: Korekcja zgryzu poprzez nakładki Invisalign

Rodzaje wad zgryzu

Wady zgryzu to różnego rodzaju nieprawidłowości związane z ułożeniem zębów względem siebie oraz nieprawidłowe ustawienie szczęki i żuchwy. Poniżej przedstawiamy opis najczęściej spotykanych rodzajów wad zgryzu:

 1. Przodozgryz to wada zgryzu, w której górne zęby zaczynają się znacznie na zewnątrz niż dolne. To z kolei prowadzi do przesunięcia dolnej szczęki do tyłu. Przodozgryz może powodować ból, trudności z żuciem oraz zwiększoną ścieralność zębów. W niektórych przypadkach może również prowadzić do problemów z oddychaniem podczas snu.
 1. Zadzierzgryz (ang. underbite) to wada zgryzu, w której dolne zęby są ustawione bardziej na zewnątrz niż górne. To prowadzi do przesunięcia dolnej szczęki do przodu. Zadzierzgryz może powodować ból, trudności z jedzeniem oraz problemów z mówieniem. W niektórych przypadkach może również prowadzić do problemów z oddychaniem podczas snu.
 1. Otwartozgryz (ang. open bite) to wada zgryzu, w której górne i dolne zęby nie stykają się ze sobą w ogóle lub stykają się tylko częściowo. Otwartozgryz może powodować trudności w żuciu, mówieniu oraz zwiększoną ścieralność zębów.
 1. Głęboki zgryz (ang. deep bite) to wada zgryzu, w której górne zęby nachodzą na dolne zęby w nadmiernym stopniu. Głęboki zgryz może powodować ból, trudności z jedzeniem oraz problemów z mówieniem. W niektórych przypadkach może również prowadzić do problemów z oddychaniem podczas snu.
 1. Rozszczep podniebienia (ang. cleft palate) to wada rozwojowa, w której podniebienie nie jest w pełni zamknięte. Rozszczep podniebienia może prowadzić do trudności w jedzeniu oraz mówieniu, a także do problemów z oddychaniem podczas snu.
 1. Niedorozwój szczęki lub żuchwy to wada rozwojowa, w której kości szczęki lub żuchwy nie rozwijają się w wystarczającym stopniu. Niedorozwój może prowadzić do problemów z żuciem, mówieniem oraz oddychaniem podczas snu.

Leczenie wad zgryzu

Nakładki Invisalign są jednym z rodzajów aparatów ortodontycznych i są zazwyczaj stosowane w leczeniu nieco mniej poważnych wad zgryzu. Nakładki Invisalign są wygodne i dyskretne. Wykonuje się je z przezroczystego tworzywa sztucznego, co sprawia, że ​​są mniej widoczne niż tradycyjne aparaty stałe. Są również łatwe do utrzymania w czystości i można je łatwo zdjąć podczas jedzenia.

Niektóre wady zgryzu można korygować za pomocą leczenia stomatologicznego, takiego jak wypełnienia lub korony. Leczenie stomatologiczne nie jest jednak w stanie skorygować poważniejszych wad zgryzu i zazwyczaj stosuje się je tylko w przypadku niewielkich nieprawidłowości.

Aparaty ortodontyczne to najczęściej stosowana metoda leczenia wad zgryzu. Są to urządzenia, które umieszcza się na zębach i które stopniowo przesuwają zęby w odpowiednie miejsca. Istnieją różne rodzaje aparatów ortodontycznych, w tym aparaty stałe, aparaty ruchome oraz nakładki Invisalign.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *