Dermatologia,  Medycyna Estetyczna

Naczyniak wiśniowy – plamka Campbella de Morgana

Naczyniak wiśniowy (cherry angioma) – plamka Campbella de Morgana to zmiana w obrębie skóry będąca efektem nadmiernego przerostu naczyń krwionośnych. Naczyniaki te są wypukłe i mają kształt okrągły bądź owalny o żywoczerwonym zabarwieniu. Ich wielkość zwykle nie przekracza kilku mm. Zazwyczaj pojawiają się na tułowiu, rzadziej na kończynach. Pomimo, iż w przeszłości plamki Campbella de Morgana były kojarzone z rakiem żołądka to jednak, nie mają one żadnego znaczenia klinicznego, a jedynie stanowią defekt kosmetyczny. Powszechnie uważa się, że naczyniaki wiśniowe są dziedziczne, a ich ilość na ciele może wzrastać wraz z wiekiem. Zazwyczaj pierwsze naczyniaki wiśniowe obserwuje się u osób po 30 roku życia, a ich ilość może wzrastać wraz z wiekiem. Szacuje się, że około 70% populacji w wieku 70 lat posiada naczyniaki wiśniowe. Coraz częściej występowanie naczyniaków wiśniowych obserwuje się u kobiet będących w ciąży.

Usuwanie naczyniaków wiśniowych jest dość łatwe. Niemniej jednak jeżeli znamię samoistnie krwawi, jego średnica przekracza 5 mm, a jego kształt staje się nieregularny warto taki zabieg skonsultować z onkologiem bądź dermatologiem. Wśród najczęstszych metod usuwania plamek Campbella de Morgana wykorzystywane są: elektrokoagulacja, laser CO2 oraz laser diodowy. Najlepszy efekt estetyczny przy najmniejszej bolesności zabiegu uzyskuje się za pomocą zabiegu przy użyciu lasera EXCEL V firmy CUTERA.

Naczyniak wiśniowy to problem, który dotknął także Ciebie? Zachęcamy do skontaktowania się z kliniką medycyny estetycznej Biogenica! Mają oni bogatą ofertę zabiegów laserowych, które skutecznie zwalczą Twój problem. Skontaktuj się już teraz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *