Tomografia komputerowa - diagnoza
Stomatologia

Zanikanie zębów – leczenie

Zęby zanikające to problem, który dotyka wielu pacjentów, prowadząc do utraty substancji zębowej, a w konsekwencji do osłabienia struktury zęba. Leczenie chirurgiczne zębów zanikających jest coraz bardziej powszechne, oferując skuteczne metody przywracania zdrowia i funkcji utraconego uzębienia. W tym artykule omówimy czym jest zanikanie zębów i jego przyczyny. Ponadto, wskazania do chirurgicznego leczenia, nowoczesne metody interwencji oraz korzyści płynące z tego rodzaju terapii.

Przeczytaj również: Kamień nazębny. Przyczyny, leczenie i profilaktyka

Zanikanie zębów – przyczyny

Zanikanie zębów często wynika z nieleczonych próchnic, które niszczą substancję zębową. Bakterie atakują zęby, powodując proces demineralizacji i utraty tkanki zębowej.

Erozja zębów, spowodowana kwasami zawartymi w napojach gazowanych, sokach cytrynowych czy kwasach żołądkowych w przypadku zgagi, może prowadzić do utraty szkliwa i zanikania zębów. Ponadto, zanikanie zębów może być rezultatem przesunięć zębów, które prowadzą do nadmiernego obciążenia niektórych obszarów uzębienia, co z kolei przyczynia się do zanikania tkanek.

Niewłaściwe nawyki żywieniowe, takie jak nadmierne spożywanie słodyczy czy napojów kwasowych, mogą przyspieszać proces zanikania zębów.

Zanikanie zębów – wskazania do leczenia

  1. Zaawansowane Stadium Próchnicy. W przypadkach, gdy próchnica jest zaawansowana, a zęby są znacznie zniszczone, chirurgiczne leczenie może być konieczne do usunięcia zainfekowanych tkanek i przywrócenia struktury zęba.
  2. Nadmierne Zanikanie Szkliwa. Jeśli zęby uległy nadmiernemu zanikaniu szkliwa, co może być wynikiem erozji czy innego czynnika, chirurgiczne interwencje pozwalają na odbudowę zębów.
  3. Brakujące Fragmenty Zęba. Zanikanie zębów często prowadzi do utraty fragmentów zęba. Chirurgiczne zabiegi pozwalają na odbudowę brakujących obszarów.
  4. Zanikające Korzenie Zębowe. W zaawansowanych przypadkach zanikania zębów, gdzie korzenie są osłabione, chirurgiczne leczenie może obejmować usunięcie zęba i zastosowanie implantów dentystycznych.

Nowoczesne metody chirurgicznego leczenia zębów zanikających

Implanty dentystyczne Poznań są jednym z najbardziej skutecznych i trwałych sposobów na leczenie zębów zanikających. Chirurg umieszcza implant w kości szczękowej, a następnie na nim montowany jest korona zęba.

W przypadkach, gdy zanikanie zębów jest związane z utratą masy kostnej w obrębie szczęki czy żuchwy, przeszczep kości Poznań może być konieczny przed wszczepieniem implantu. W niektórych przypadkach, gdy zanikanie zębów jest wynikiem procesu zapalnego w obrębie miazgi zębowej, leczenie endodontyczne pozwala na zachowanie zęba. Chirurgiczne odbudowy zębów obejmują różne techniki, takie jak nakładki koronowe czy użycie biomateriałów, które pomagają przywrócić strukturę zęba.

Korzyści Chirurgicznego Leczenia Zębów Zanikających:

  1. Przywracanie Funkcji Żucia: Chirurgiczne leczenie zębów zanikających pozwala na przywrócenie funkcji żucia, co ma wpływ na ogólne zdrowie jamy ustnej.
  2. Estetyczna Poprawa Uśmiechu: Poprzez odbudowę zniszczonych zębów, chirurgiczne leczenie przyczynia się do estetycznej poprawy uśmiechu pacjenta.
  3. Zapobieganie Dolegliwościom Bólowym: W przypadkach, gdy zanikanie zębów prowadzi do dolegliwości bólowych, chirurgiczne leczenie może przynieść ulgę pacjentowi.
  4. Zachowanie Struktury Uzębienia: Chirurgiczne leczenie pozwala na zachowanie struktury uzębienia, co jest istotne dla stabilności całej jamy ustnej.

Podsumowanie

Leczenie chirurgiczne zębów zanikających stanowi nowoczesne i skuteczne podejście do przywracania zdrowia uzębienia. Dzięki innowacyjnym metodom, takim jak implantologia dentystyczna czy chirurgiczne odbudowy zębów, pacjenci mają możliwość cieszenia się pełną funkcją żucia, estetycznym uśmiechem i utrzymaniem struktury uzębienia. Dentysta Poznań pomoże Ci w wyborze odpowiednich procedur i osiągnięciu pożądanych rezultatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *