Nadwrażliwość zębów - jak jej zaradzić?
Stomatologia

Nadwrażliwość zębów – metody leczenia

Nadwrażliwość zębów to powszechny problem, który dotyka wielu ludzi na całym świecie. Odczuwanie bólu lub dyskomfortu podczas spożywania gorących, zimnych, kwasowych lub słodkich pokarmów może znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie oraz jakość życia. W tym artykule przyjrzymy się źródłom nadwrażliwości zębów, a także skutecznym metodom leczenia i radzeniu sobie z tym problemem.

Przeczytaj również: Metody onlay i inlay w stomatologii

Skąd się bierze nadwrażliwość zębów?

 1. Obnażenie Korzenia Zęba. Nadwrażliwość może wystąpić, gdy korzenie zębów są obnażone. Na przykład w wyniku recesji dziąseł spowodowanej nieprawidłową higieną jamy ustnej, nadmiernym szczotkowaniem zębów lub chorobami dziąseł.
 2. Erozja Szkliwa. Nadmierna konsumpcja napojów kwasowych, takich jak sok cytrynowy czy napoje gazowane, może prowadzić do erozji szkliwa zębowego, powodując nadwrażliwość.
 3. Próchnica. Działanie bakterii powodujących próchnicę może prowadzić do uszkodzenia zębów, co z kolei może wywołać nadwrażliwość.
 4. Ścieranie Zębów. Nadmierne ścieranie zębów, zwłaszcza w wyniku zgrzytania zębami (bruksizmu) może spowodować nadwrażliwość.
 5. Leczenie Stomatologiczne. Po niektórych zabiegach stomatologicznych, takich jak skaling czy wybielanie zębów Poznań, zęby mogą stać się bardziej wrażliwe.

Metody leczenia nadwrażliwości zębów

 1. Specjalne Pasty Do Zębów: Istnieje wiele past do zębów dostępnych na rynku, które zawierają składniki aktywne, takie jak fluor, desensybilizatory, czy ekstrakty roślinne, które pomagają w redukcji nadwrażliwości.
 2. Żele i Lakierki Desensybilizujące: Stosowanie żeli czy lakierków desensybilizujących, które zawierają związki przeciwbólowe i zamykają kanaliki zębowe, może przynieść ulgę.
 3. Stosowanie Specjalnych Szczoteczek i Nici Dentystycznych: Miękkie szczoteczki do zębów oraz delikatne nici dentystyczne pomagają w utrzymaniu właściwej higieny jamy ustnej bez dodatkowego podrażnienia.
 4. Unikanie Substancji Drażniących: Ograniczenie spożycia lub unikanie napojów i pokarmów kwasowych, słodkich oraz zbyt gorących lub zimnych może pomóc w złagodzeniu nadwrażliwości.
 5. Środki Przeciwbólowe na Zimno lub Gorąco: Zastosowanie specjalnych żeli przeciwbólowych przed posiłkami może pomóc w złagodzeniu nadwrażliwości.
 6. Leczenie Profesjonalne: W niektórych przypadkach konieczne może być leczenie stomatologiczne, takie jak nakładanie specjalnych wypełnień lub nakładanie lakieru fluorkowego.

Jak Radzić Sobie z Nadwrażliwością Zębów?

Profesjonalna ocena dentysty pozwala na zidentyfikowanie przyczyn nadwrażliwości i dostosowanie odpowiedniego planu leczenia. Ograniczenie spożycia pokarmów i napojów drażniących, takich jak kawa, alkohol czy produkty kwasowe, może pomóc w redukcji nadwrażliwości.

W przypadku zgrzytania zębami, stosowanie nakładek ochronnych na noc może zminimalizować skutki ścierania zębów. Regularne i delikatne szczotkowanie zębów, stosowanie nici dentystycznej oraz płukanie jamy ustnej odpowiednimi płynami przeciwbakteryjnymi pomaga w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej. Przy nagłym bólu, można sięgnąć po płyny przeciwbólowe dostępne w aptekach, jednak nie zastępują one wizyty u dentysty.

Podsumowanie

Nadwrażliwość zębów jest problemem, który można skutecznie zarządzać dzięki właściwemu leczeniu i odpowiednim nawykom higienicznym. Kluczowe jest jednak zidentyfikowanie przyczyn nadwrażliwości, co umożliwia profesjonalna konsultacja dentystyczna. Stomatolog Poznań wdroży w Twoje leczenie skuteczne środki zaradcze. Stosując się do zaleceń dentysty, pacjenci mogą cieszyć się zdrowymi zębami, bez odczuwania nieprzyjemnej nadwrażliwości. Niebagatelne znaczenie ma także regularna profilaktyka stomatologiczna, która pozwala na wczesne wykrywanie i leczenie ewentualnych problemów z zębami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *