Plamy starcze - czy można się ich pozbyć?
Medycyna Estetyczna

Plamy starcze – czy można się ich pozbyć?

Plamy starcze, znane również jako lentigo solaris lub lentigo senilis, są jednym z najczęstszych problemów dermatologicznych, szczególnie wśród osób w starszym wieku. Są to nieprawidłowe zmiany pigmentacyjne na skórze, które mogą być estetycznie nieatrakcyjne i mogą stanowić poważne zmartwienie dla osób dotkniętych tym problemem. W tym artykule omówimy przyczyny, objawy, metody leczenia i sposoby zapobiegania plamom starczym.

Przeczytaj również: Utrata zębów a jakość życia. Jak uniknąć powikłań i zachować pełnię funkcji?

Plamy starcze – przyczyny

Główną przyczyną plam starczych jest nadmierne narażenie na promieniowanie UV, zwłaszcza w ciągu wielu lat. Inne czynniki mogą również przyczyniać się do powstawania plam starczych, w tym:

  1. Starzenie się skóry. Z wiekiem skóra traci zdolność do regeneracji, a komórki melanocytów, które produkują pigment melaninę, mogą działać nieprawidłowo, co prowadzi do powstawania plam starczych.
  2. Nadmierne narażenie na słońce. Osoby, które spędzają dużo czasu na słońcu bez odpowiedniej ochrony słonecznej, są bardziej narażone na rozwój plam starczych. Promieniowanie UV promuje produkcję melaniny w skórze, co może prowadzić do nadmiernej pigmentacji.
  3. Genetyka. Dziedziczność może odgrywać rolę w podatności na plamy starcze. Osoby o jasnej karnacji lub z historią rodzinnych plam starczych mogą być bardziej podatne na ich rozwój.
  4. Hormonalne zmiany. Hormonalne zmiany, takie jak te występujące w ciąży lub podczas przyjmowania hormonów, mogą również przyczyniać się do powstawania plam starczych.

Objawy plam starczych

Plamy starcze są zazwyczaj płaskimi, brązowymi lub czarnymi plamami na skórze, które zazwyczaj pojawiają się na obszarach, które są często wystawione na słońce, takich jak twarz, ramiona, dłonie i dekolt. Ich kształt i wielkość mogą się różnić, ale zazwyczaj mają regularne brzegi i są dobrze odgraniczone od otaczającej skóry. Chociaż plamy starcze same w sobie nie są zwykle szkodliwe, mogą być powodem estetycznego niezadowolenia u niektórych osób.

Plamy starcze – metody leczenia

Istnieje kilka skutecznych metod leczenia plam starczych, w zależności od ich wielkości, lokalizacji i preferencji pacjenta. Oto kilka najczęściej stosowanych metod:

  1. Laseroterapia. Laseroterapia Poznań jest jedną z najpopularniejszych metod leczenia plam starczych. Lasery emitując promieniowanie świetlne docierające do melanocytów, niszczą nadmiar melaniny, co prowadzi do wybielenia lub całkowitego usunięcia plam.
  2. Krioterapia. Polega na zamrażaniu plam starczych przy użyciu ciekłego azotu. Niska temperatura powoduje obumieranie nadmiernie pigmentowanej skóry, co prowadzi do jej złuszczania się i stopniowego znikania plam.
  3. Peelingi chemiczne. Peelingi chemiczne zawierają substancje, które usuwają zrogowaciały naskórek, pobudzają regenerację skóry i redukują nadmierną pigmentację. Mogą być stosowane do leczenia plam starczych na różnych obszarach ciała.
  4. Kremy wybielające: Kremy zawierające składniki wybielające, takie jak kwas azelainowy, kwas glikolowy czy hydrochinon, mogą pomóc w rozjaśnianiu plam starczych. Regularne stosowanie kremów wybielających może pomóc w redukcji pigmentacji i poprawie wyglądu skóry.

Sposoby zapobiegania plamom starczym

Aby zapobiec powstawaniu nowych plam starczych lub zapobiec pogłębianiu się istniejących, ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Regularne stosowanie kremów z wysokim filtrem UV pomaga chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, co zmniejsza ryzyko powstawania plam starczych.

Ograniczenie czasu spędzanego na słońcu, szczególnie w godzinach największego nasłonecznienia, może pomóc w zmniejszeniu ryzyka powstawania plam starczych. Noszenie nakryć głowy, okularów przeciwsłonecznych i odzieży ochronnej może zapewnić dodatkową ochronę przed promieniowaniem UV.

Regularne kontrole u dermatologa mogą pomóc w wczesnym wykrywaniu i leczeniu plam starczych oraz innych zmian skórnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *