Medycyna Estetyczna

Blizny przerostowe. Nowoczesne metody leczenia

Blizny przerostowe to powszechny problem dermatologiczny, który może znacząco wpływać na wygląd oraz samopoczucie pacjentów. Na szczęście, medycyna estetyczna Poznań oferuje szereg innowacyjnych metod leczenia, które mogą skutecznie złagodzić widoczność i dyskomfort związany z bliznami przerostowymi. W niniejszym artykule omówimy bliżej to zjawisko, jego przyczyny oraz nowoczesne podejścia terapeutyczne.

Przeczytaj również: Asymetria ust nie musi być Twoim problemem!

Co to są blizny przerostowe?

Blizny Poznań przerostowe to rodzaj blizn, które w wyniku procesu gojenia skóry stają się grube, uniesione ponad poziom skóry i mają tendencję do nadmiernego wzrostu. Charakteryzują się one gęstym, szorstkim i czerwonawym lub różowym wyglądem. Co więcej, blizny przerostowe różnią się od blizn keloidowych, które również są wynikiem nadmiernego gojenia się skóry. Jednakże, rozrastają się poza obszar pierwotnej rany.

Blizny przerostowe – przyczyny

 1. Uszkodzenia skóry. Blizny przerostowe mogą pojawić się po różnych rodzajach urazów skóry, takich jak oparzenia, cięcia, czy urazy pourazowe.
 2. Skłonności genetyczne. Niektóre osoby mogą być bardziej podatne na rozwój blizn przerostowych ze względu na predyspozycje genetyczne.
 3. Nadmierne gojenie się skóry. U niektórych osób proces gojenia skóry może być zaburzony, co prowadzi do nadmiernego wzrostu tkanki łącznej i powstawania blizn przerostowych.

Metody leczenia blizn przerostowych w medycynie estetycznej

 1. Zabiegi laserowe. Laseroterapia Poznań jest jedną z najskuteczniejszych metod redukcji blizn przerostowych. Działa ona poprzez precyzyjne skierowanie wiązki laserowej na obszar blizny. Co powoduje zniszczenie nadmiernie wzrostowych komórek skóry i pobudza procesy regeneracyjne.
 2. Iniekcje kortykosteroidów. Wstrzyknięcie kortykosteroidów, takich jak triamcynolon, bezpośrednio w bliznę może zmniejszyć jej objętość oraz łagodzić związany z nią stan zapalny. Jest to często stosowana metoda leczenia blizn przerostowych.
 3. Krioterapia. Zabieg krioterapii polega na zamrażaniu blizn przerostowych za pomocą ciekłego azotu. Ten proces powoduje zniszczenie nadmiernie wzrostowych komórek skóry. Ponadto, stymuluje regenerację nowej, zdrowszej tkanki.
 4. Mikronakłuwanie (microneedling). Mikronakłuwanie wykorzystuje delikatne nakłucia skóry, aby stymulować produkcję kolagenu i elastyny, co pomaga w wygładzeniu i złagodzeniu blizn przerostowych.

Blizny przerostowe – korzyści leczenia

 • Poprawa wyglądu. Leczenie blizn przerostowych może znacznie poprawić wygląd skóry, usuwając grube, uniesione obszary i przywracając jej gładkość.
 • Zmniejszenie dyskomfortu. Blizny przerostowe często mogą być bolesne lub swędzące. Leczenie może zmniejszyć związany z nimi dyskomfort i poprawić komfort pacjenta.
 • Zwiększenie pewności siebie. Poprawa wyglądu skóry może przyczynić się do zwiększenia pewności siebie i samopoczucia pacjentów, którzy odczuwali kompleksy związane z widocznymi bliznami.
 • Trwałe efekty. W zależności od metody leczenia, efekty mogą być trwałe, co oznacza, że pacjenci mogą cieszyć się poprawą wyglądu skóry na długi czas.

Podsumowanie

Blizny przerostowe mogą być problemem estetycznym oraz źródłem dyskomfortu dla wielu osób. Dzięki nowoczesnym metodom i technikom dostępnym w medycynie estetycznej, możliwe jest skuteczne i bezpieczne leczenie tych blizn, przywracając skórze jej naturalny wygląd i gładkość. Kluczowym elementem jest konsultacja z doświadczonym specjalistą, który dobierze odpowiednią metodę leczenia oraz zapewni pacjentowi odpowiednie wsparcie i opiekę podczas całego procesu terapeutycznego. Dzięki coraz większej liczbie dostępnych opcji terapeutycznych, każdy pacjent może znaleźć rozwiązanie dopasowane do swoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań, odzyskując pewność siebie i komfort psychiczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *