Aktualności

Mezoterapia kolagenem a bóle kręgosłupa

Mezoterapia Poznań to popularna metoda stosowana w medycynie estetycznej, która ma zrewitalizować i nawilżyć skórę. Jednak ma ona swoje zostawanie w innych dziedzinach medycyny, między innymi w ortopedii, gdy pojawiają się bóle kręgosłupa.

Przeczytaj również: Na czym polega badanie histopatologiczne?

Zależy Ci na tym, aby podtrzymać swoje naturalne piękno? Rekomendujemy usługi medycyny estetyczna Poznań. Sprawdź: kwas hialuronowy poznań, korekta nosa poznań

Jak mezoterapia działa na bóle kręgosłupa?

Mezoterapia przeciwbólowa jest stosowana w przypadku zespołów bólowych kręgosłupa z wykorzystaniem preparatów na bazie kolagenu. Jest jedną z wielu metod leczenia bólu kręgosłupa i może być alternatywą lub uzupełnieniem leczenia farmakologicznego doustnego lub domięśniowego, rehabilitacji ( kinezyterapia czy fizykoterapia), terapii manualnej, akupunktury, leczenia operacyjnego, blokady stawowej, okołokręgowej i okołokorzeniowej. Często dzieje się tak, że mezoterapia, która polega głównie na leczeniu miejscowym, może być jedyną i wystarczającą metodą leczenia zespołu bólowego kręgosłupa, bez konieczności stosowania innych, znanych sposobów.

Mezoterapia przeciwbólowa skupia się na leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego. Ma na celu zmniejszyć ilości podawanych leków przeciwbólowych, a także obniżyć częstotliwości ich spożywania. Jedynymi lekami stosowanymi w przypadku mezoterapii przeciwbólowej, oprócz preparatów kolagenowych, są leki:

  • o miejscowym działaniu przeciwbólowym
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne
  • miorelaksanty i anksjolityki, obniżające napięcie mięśniowe
  • wazodilatatory, poprawiające krążenie w naczyniach krwionośnych włosowatych
  • magnez i witaminy

Mezoterapia na bóle kręgosłupa – przebieg

Zabieg mezoterapii polega na podaniu za pomocą cienkiej igły śródskórnie i podskórnie preparatów na bazie kolagenu w ustalonych punktach danego odcinka kręgosłupa, a także w okolicy mięśni przykręgosłupowych. Do każdego odcinka kręgosłupa jest przeznaczony inny preparat kolagenu. Dodatkowo wykonuje się iniekcję preparatem na bazie kolagenu wzdłuż nerwów obwodowych określonego odcinka kręgosłupa. Zabieg nie wymaga znieczulenia, ponieważ jest bezbolesny.

Mezoterapia na bóle kręgosłupa – efekty

Aż 50% efektu przeciwbólowego jest odczuwalny praktycznie od razu po zabiegu, dzieje się tak poprzez penetracje igły, która dociera do ściśle określonych miejsc bólowych. Powoduje to uruchomienie endogennego, czyli wewnątrzustrojowego układu opioidowego, który odpowiedzialny jest za zmniejszenie odczuwanego bólu. Na dalszy efekt przeciwbólowy musimy poczekać około 7 dni.

Czasami po pierwszym zabiegu możemy nie zauważyć u siebie oczekiwanego efektu. Ma na to wpływ m.in. nasz codzienny tryb życia, nasilenia zespołu bólowego kręgosłupa z powodu zmian zwyrodnieniowych lub choroby krążka międzykręgowego. W takiej sytuacji zabieg należy powtórzyć dwukrotnie w odstępach tygodniowych. Dolegliwości ustępują po wykonaniu od jednego do trzech zabiegów, w zależności od stanu zdrowia pacjenta. Przeważnie jednak nie ma konieczności wykonania aż trzech zabiegów, ze względu na ustąpienie dolegliwości bólowych, natomiast dotyczy to tylko zespołów przeciążeniowych kręgosłupa, związanych z nadmiernym jego obciążeniem, wywołanym przez: siedzący tryb życia, długotrwałą wymuszoną pozycję ciała związaną z charakterem wykonywanej pracy, jazdę samochodem,czy dźwiganiem

Profilaktycznie aby utrzymać efekty po zabiegu mezoterapii przeciwbólowej należny raz na pół roku powtórzyć zabieg. Zaleca się to szczególnie osobom, które prowadzą aktywny tryb życia lub u których dochodzi do nadmiernego obciążenia kręgosłupa. Jeżeli nasze bóle występują chronicznie to zabiegi mezoterapii stosować należy 1 raz w miesiącu, w odstępach 2-3 miesięcy. Częstość zabiegów mezoterapii przeciwbólowej uzależniona jest od charakteru występującego bólu, a także od ewolucji dolegliwości i objawów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *