Dermatologia

Dlaczego z wiekiem nabywamy zmarszczek?

Zmarszczki stanowią widoczną oznakę starzenia się skóry. Proces powstawania zmarszczek postępuje w sposób na­turalny wraz z upływem czasu i polega na zmianach, które zachodzą w strukturze tkanek skó­ry oraz w jej ogólnym funkcjonowaniu. Skóra zbudowana jest z trzech warstw: naskórka, skó­ry właściwej i tkanki podskórnej. W naskórku są białka keratynowe pozwalają­ce zachować prawidłowy stan nawilżenia skóry i zapewnić jej odpowiednią elastyczność. W skórze właściwej znajdują się zaś włókna sprężyste oraz włókna kolagenowe, które tworzą elastyczną strukturę nadającą skórze sprężystość. Substancją o dużym znaczeniu jest także Natomiast tkanka podskórna to przede wszystkim tkanka tłuszczowa i tkanka łączna. Podtrzymuje ona niejako położone powyżej warstwy.

Skontaktuj się z nami, abyśmy mogli porozmawiać o Twoich potrzebach i wspólnie dobrać właściwe rozwiązanie. Naszym priorytetem jest komfort, zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów.

Przeczytaj również o szczepionkach, jakie należy wykonać w trosce o swoje życie i zdrowie.

Proces starzenia się skóry

Wraz z wiekiem następuje osłabienie podstawowych funkcji skóry. Zaburzone są proce­sy odżywiania i oddychania komórek oraz procesy prowadzące do utrzymania prawidłowego poziomu wilgotności i pH. Nie przebiega sprawnie także proces regeneracji komórek. Osłabie­niu i stopniowemu zanikowi ulegają włókna kolagenowe i sprężyste, ważne dla zachowania młodej i jędrnej skóry. Zanikają także komponenty skóry odpowiedzialne za wiązanie w niej wody.  Z czasem redukcji ulega też warstwa tkanki tłuszczowej zgromadzonej w tkance pod­skórnej. Z kolei w naskórku zmniejsza się ilość lipidów, narusza się więc bariera ochron­na skóry.  

Tworzenie się zmarszczek

Wszystkie opisane wyżej zjawiska przyczyniają się do tego, że skóra staje się sucha, cieńsza i wiotczeje. W niektórych miejscach z powodu braku dotychczasowej podpory zaczyna się załamywać. Tworzy się wówczas widoczna siateczka zmarszczek czyli trwałych zagłębień skóry. Najwcześniej zmarszczki pojawiają się na szczególnie delikatnych partiach skóry, tj. na skórze twarzy, zwłaszcza w okolicach oczu, gdzie jest ona niezwykle cienka, na skórze szyi, a także na skórze dłoni w dużym stopniu narażonych na szkodliwe oddziaływania. Dojrzała skó­ra osłabiona w wyniku procesu starzenia jest bardziej podatna na działanie negatywnych czynników zewnętrznych, takich jak: dym papierosowy i promieniowanie UV, znacząco przyczyniających się do powstawania zmarszczek. Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym wygładza je i przy przywraca twarzy młody wygląd.  

Poznaj ofertę przychodni zdrowia rodzinnego i specjalistycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *