Bez kategorii

Kiedy wykorzystywana jest fizjoterapia stomatologiczna?

Fizjoterapia Poznań to dziedzina medycyny, która bada właściwości lecznicze czynników fizycznych. Ponadto opracowuje metody ich wykorzystania w leczeniu, profilaktyce chorób i rehabilitacji medycznej. W ostatnim czasie do praktyki stomatologicznej coraz częściej wprowadzane są metody fizjoterapii (fizjoterapia stomatologiczna), które w połączeniu z innymi metodami leczenia pozwalają na szybkie zatrzymanie różnych procesów.

Fizjoterapia stomatologiczna jest często stosowane w chorobach zębów lub jamy ustnej jako terapia wspomagająca. Może być stosowany w leczeniu różnych schorzeń ustno-twarzowych. Takich jak zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego (TMJ), bruksizm, wady zgryzu, porażenie twarzy, dysfunkcja bólu mięśniowo-powięziowego, szczękościsk. Niniejszy artykuł przedstawia wgląd w fizjoterapię jako terapię wspomagającą w leczeniu chorób jamy ustnej i twarzy. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Implanty dentystyczne – to warto wiedzieć!

Fizjoterapia stomatologiczna, kiedy jest przydatna?

Fizjoterapia szczęki jest przydatna w następujących przypadkach:

  • Bruksizm (zgrzytanie zębami)
  • Mioartropatia
  • Przemieszczenie dysku
  • Dysfunkcja czaszkowo-żuchwowa
  • Zaburzenia po złamaniach w okolicy szczęki
  • Zaburzenia po naświetlaniu z późniejszym ograniczeniem ruchomości szczęki
  • Zaburzenia po operacjach jamy ustnej
  • Ból twarzy

Aby osiągnąć te cele fizjoterapeuta szczękowy stosuje cały szereg środków, jak np. rozciąganie mięśni, techniki tkanek miękkich, leczenie punktów spustowych. Ponadto ćwiczenia stabilizacyjne, ćwiczenia poprawiające koordynację ruchów ust, języka, warg oraz kręgosłupa szyjnego.

Fizjoterapia stomatologiczna w leczeniu wad zgryzu

Wiele wad zgryzu, takich jak wypychanie języka, oddychanie przez usta, powstaje w wyniku nieprawidłowego ułożenia języka. Wczesne korygowanie lub przechwytywanie tych nawyków poprzez ćwiczenia języka jest jednym z najłatwiejszych sposobów radzenia sobie z tym problemem. Obejmuje stosowanie określonych ćwiczeń, terapię manualną i manipulację i ma na celu przywrócenie prawidłowych funkcji jamy ustnej.  

Leczenie zaburzeń skroniowo-żuchwowych i bruksizmu poprzez fizjoterapię

Zaburzenia skroniowo-żuchwowe (TMD) to skomplikowana i niejednorodna grupa patologii dotyczących stawu skroniowo-żuchwowego i mięśni żucia, skutkująca bólem i niepełnosprawnością. Uważa się, że TMD są najczęstszymi stanami bólowymi jamy ustnej i twarzy pochodzenia pozazębowego. 

 Badania wskazują, że 85–90% populacji ogólnej doświadcza epizodów bruksizmu w ciągu swojego życia. Dlatego ważne jest znalezienie skutecznego leczenia tych patologii okolicy szczękowo-twarzowej. Ze względu na objawy, takie jak ból mięśni, zaburzenia czynności mięśni, ograniczenie otwierania ust, niepokój, stres, depresja, zły sen i jakość zdrowia jamy ustnej w TMD i bruksizmie, ważne jest leczenie z udziałem interdyscyplinarnego zespołu specjalistów, w skład którego wchodzą dentyści i fizjoterapeuci.

Zastosowania ortez jamy ustnej i metody fizjoterapii (takie jak ćwiczenia, czynniki termiczne lub masaż Poznań) są zwykle wykonywane przed schematami leczenia farmakologicznego i zabiegami inwazyjnymi. Metody lecznicze stosowane w fizjoterapii obejmują elektroterapię, ćwiczenia terapeutyczne, techniki relaksacji mięśni, świadomość posturalną, akupunkturę, terapię manualną oraz techniki terapii poznawczo-behawioralnej. Ćwiczenia uwalniające tkanki miękkie i wzmacniające mięśnie żucia u pacjentów z TMD zapewniają zmniejszenie bólu i niepełnosprawności. Również mobilizacja i manipulacja stawu skroniowo-żuchwowego są uważane za najbardziej oparte na dowodach metody leczenia zachowawczego TMD. Ponadto, jedną z nowych metod walki z bruksizmem jest metoda kinesiotapingu. Po tych rozważaniach należy stwierdzić, że interwencje fizjoterapeutyczne są skuteczne w leczeniu bruksizmu i TMD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *